| Lup1990 a întrebat:

Am un Ford Galaxy an 2001 1'9 tdi 115 cp. Problema e că nu trage când e cald motorul și are trepidatii ( se scutură)

2 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Motorul diesel de pe modelele Ford Galaxy, 1994-2006, este motor de Volkswagen, căci au produs în colaborare Sharan și Galaxy până în 2006.
Iar, motorul folosit este cel cu pompă injector. Deci, dacă aveți un istoric al reviziilor este bine. Dacă nu aveți, înseamnă că s-au depășit cu mult kilometrii la care trebuia făcută o revizie completă a motorului, cu schimbarea sistemului pompă injector, schimbarea radiatorului, furtunurilor, termostat și toate celelalte elemente!
Problema este alta, revizia, cu manopera și piesele de schimb, sunt mai scumpe decât dacă v-ați același model la mâna a doua, dar cu reviziile la zi!
Mașina dumneavoastră acum e bine să fie dezmembrată și vândută pe piese!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Verificați compresia. S-ar putea să fie diferită în cilindrii. Poate că se impune o RK, mașina având o vechime considerabilă.