| Andrey550 a întrebat:

Salut am un Ford fin 2001 si a dat niste simptome cand motorul este rece se tureaza dat nu trage iar dupa ce se incalzeste la o temperatura normala de 90 de grade il opresc 10 minute si dupa merge de rupe! de la ce sa fie problema?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Du-o la fiare vechi, are 16 ani, este prea uzata!

| Andrey550 explică (pentru Violleta2022):

Hahah am uitat sa rad

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andrey550):

Eu chiar nu radeam! Ce ai putea sa-i mai faci unui fier atata de vechi, o carpesti se rupe in alta parte, bagi banii intr-un harb si nu merita!

| relian a răspuns:

Nu prea esti clar in explicatii.Cand motoru este rece, adica cand pornesti masina daca a stat ceva vreme.Cand pornesti o masina nu gata si pleci imediat cu ea, sunt masini si mai ales astea Audi BMW Mercedes si poate si altele care daca pornesti si vrei sa pleci in secunda aia merge la pas indiferent cat ai accelera tu, asa sunt ele facute, probabil asa e si fordu asta.In afara ca nu vrea sa mearga se si tureaza asta sa incalzeasca catalizatoarele dar de obicei nu dureaza decat vreo 90 de secunde, unoeri mai putin depinde de masina, model etc.Acum nu stiu ce spui tu se incalzeste la 90 de grade bla bla trage dupa.Cam neclara explicatia sau intrebarea.Bine ca ce spun eu se intampla tot timpul la acea masina facuta astfel, la tine poate o fi altceva de vina.

| SoulReaver a răspuns:

Cred ca problema ta nu e de la motor ci de la calculator. Porneste masina si daca vezi ca nu trage opreste-o imediat nu o lasa sa ajunga la temperatura. Apoi porneste-o din nou si vezi daca trage. Am patit pe un peugeot 206cc si daca opream si porneam iar mergea.