| EmyMartin94 a întrebat:

Am un golf 4 din 2001 si de curand am schimbat turbo la el din cauza ca s-a rupt axul palelor din interiorul turbinei iar dupa s-a declansat o auto aprindere si a scos tot uleiul din motor si a indoit o biela. Dupa ce l-am scos din service era totul ok mergea bine acum. De ceva vreme mai exact de cand o inceput sa fie mai frig am observat ca nu mai demareaza cum demara inainte si in plus cand trece peste2-3.500 turati nu mai trage si simt cum franeaza dar nu tot timpul este cand merge foarte excelent si la 4.000 rpm! Nu stiu cum sa va explic accelerez...si dintr-o data cand ajunge la 2.500-3.000 in diferite trepte de viteza ca si aici difera..simt cum gata nu se mai accelereaza si creste usor foarte usor acceleratia! Va rog o parere vreau vreau sa stiu cam care ar fi problema. Un raspuns bun are funda! big grin

6 răspunsuri:
| KostyCool a răspuns:

Du-te la service cu ea! Mai bine du-te repede decat sa ramai fara masinawinking

| bogdytzu a răspuns:

S-ar putea sa fie si computeru stricat si sa nu iti mai dea debitul exact. poate fi si injectia... cel mai ok du-te la service ca dupa o sa mergi pe jos sau o sa bagi o gramada de bani

| alexhdd a răspuns:

Cel mai bine du-te inapoi la service spune-le sa iti puna masina pe tester si cel mai probabil acolo se v-a vedea ce are masina. Piesele pe care le-ai inlocuit au fost noi? de obicei unele service'uri mai apeleaza si la piese sh!

| FPI a răspuns (pentru alexhdd):

1. Ori ai intreruperii de combustibil(frate-mi-o are Golf IV si odata am intrat in depasire avea undeva la 100-110 km/h si dintr-o data mi s-a taiat acceleratia si mergea tot in "smac-uri" norocul meu ca cine a veniti din fata a putut sa iasa putin mai in dreapta deci ii o problema populara la Golf sau daca ai schimbat filtru de motorina/benzina sa fi ramas aer in circuit sau poate ii infundat si trebuie schimbat.
2. S-ar putea sa fie turbo in moarte cilinica si in cazul asta repara-l cat mai curand ca are sa-ti bage iar uleiul pe admisie si data trecuta ai scapat usor doar cu o biela dar de data asta ai putea crapa blocu si se mai duce si vibrochenul si poti sa-ti iei alt motor...

| EmyMartin94 explică (pentru alexhdd):

Nu stii cam cat costa asa aproximativ costul ..sa il pun pe tester?

| alexhdd a răspuns (pentru EmyMartin94):

Acum depinde unde meri ca cred ca preturi mai mari de 100lei nu sunt, cel putina la mine in oras