| madutzu19 a întrebat:

Am un opel combo 1, 6 benzina si imi face probleme cu acceleratia. si anume daca accelerez usor merge bine daca apas mai tare pe acceleratie nu mai merge mai exact nu se mai accelereaza deloc.
Am fost pe la service si mi s-a spus ca e de la ecu model z16xe sau z16 se potrivesc amandoua.
Se mai poate repara ecu |? daca da dati si mie informatii.
Ofer funda

Răspuns Câştigător
| tudorviorel a răspuns:

Eu am patit la ford asa am fost la reprezentanta si au zis ca este ecu.dar am gasit un electrician autopriceput care se pricepe si a verificat senzorul de acceleratie.era bun apoi a desfacut la clapeta de acceleratie a curatat ca avea mizerie si dedea eroare in calculator. apoi a luat borna a dat restart si de atunci nu am mai avut probleme

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Verifica instalatia de alimentare.Filtru,jiglere,etc.Se ineaca motorul apasand brusc pe acceleratie.

| Andrei_Lucian_1975 a răspuns:

Verifica filtrul de combustibil si clapeta de acceleratie. Eposibil sa fie infundat filtrul de combustibil si la solicitare sa nu intre destul combustibil!