| TasieSimona a întrebat:

Am un Golf 5 Plus Diesel. Dupa ce merg ceva mai multi km si se incalzeste, in momentul in care vreau sa o repornesc, porneste dar se aude un zgomot urat la motor, masina avand un fel de tremurat. Daca incerc sa o pornesc de mai multe ori zgomotul se aude si mai tare, si masina la un moment dat nu mai porneste.

6 răspunsuri:
| Florian20405 a răspuns:

Este din cauza uleiului sau lichidului de racire.Am avut si eu aceasta problema dar nu chiar asa "majora" cum o ai tu.
La mine la benzina a fost problema, am mers km multi cu ea continuu 2 ore pe autostrada 180-190 si mi-a aparut un semn in bord si mi-a zis sa opresc motorul, l-am lasat pornit pe loc si se auzea un zogomot neplacut, la mine fiind problema uleiului foarte vechi.De atunci merg si "20 de ore" ca numai am probleme.Schimba uleiu!
Bafta!

| chioscuta a răspuns:

Incalzirea poate fi din cauza ca n-ai lichid de racire suficient dar mai poate fi si din cauza uleiului de la motor. Uleiul daca este foarte uzat nu mai face ungere suficienta, iar piesele se incing din cauza frecarii.Ai grija ca se pot defecta muuulte piese importante din motor din cauza uleiului.La fel se intampla si cu cutia de viteze.Trebuie sa ai grija la uleiul motorului mai ales ca esti si pe motorina.

| TasieSimona explică (pentru chioscuta):

Multumesc pentru sfaturi

| SabIsAwesome a răspuns:

Nu ai lichid de racire.

| TasieSimona explică:

Nu este de vorba deo supraincalzire a motorului, spuneam " se incalzeste" in ideea ca ce am descris e intampla in momentul in care mergi mai mul timp cu ea

| TasieSimona explică:

Am aflat defectiunea. Este din cauza electromotorului. Poate va ajuta.