| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am un seat alhambra din 99 motor 1, 9 90 cai merge destul de acceptabil dar cand turez pe la 2300 in sus se aude un fasait ceva de genul cum se auzea la televizoare cand nu prind posturile la televizoarele vechi. Poate sa-mi spuna cineva cauza?

5 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Galeria de admisie, daca nu, prinde undeva aer.

| crysty1222 a răspuns:

E posibil sa se auda asa din cauza filtrului de aer. Daca ai probleme in mers la turatiile alea, nu trage, se ineaca, inseamna ca trage aer fals pe undeva. Mergi la un service autorizat si vezi ce spun mecanicii.

| NeaNicu78 a răspuns:

Salutare, dacă motorul este 1, 9 (ALH) atunci este posibil sa ai un furtun de turbo spart (unde furtunul este spart o sa vezi o pierdere de ulei, așa o să-l identifici) poate sa fie și intercoolerul spart ( fisurat ), pune pe cineva în mașină sa accelereze și tu de afara sa urmărești zona din care provine zgomotul, verifică ce ți-am spus și o sa găsești defectul, o seara plăcută.

| alaraudarbuns2 a răspuns:

Poate fi de la filtrul de aer, sau chiar esapamentul. Iti recomand sa vizitezi un mecanic care iti va spune exact ceea ce are.