| NechitaRobert a întrebat:

Buna seara! Dețin un Freelander cu motor de 2.0 BMW, când turez masina, undeva la 2000-3000 rtpm se aud niște mici pocnituri la turbina și pierde din putere, in mers se oprește la viteza mare. Am schimbat o turbina, am mers cu ea vreo săptămâna și a inceput sa facă la fel, ulei nu consuma. A mai patit cineva sau știe cineva de la ce poate fi? Prima turbina din cauza asta am schimbat-o, se auzea pocnind ceva, am pus o pe a doua și am mers cam o săptămâna(nu se auzea nimic, a început și aia din senin) și azi pe a 3a și face așa de la început. Poate fi problema de la vreun injector dar sa se audă așa tare?

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Este posibil ca problemele cu care vă confruntați să fie cauzate de probleme cu sistemul de injectie, dar există o mulțime de alte posibile cauze care ar putea provoca aceste simptome. Până când nu se efectuează o diagnosticare completă, este dificil să se afirme cu certitudine ce cauzează aceste probleme.

Un alt posibil motiv pentru care turbina dvs. poate face pocnituri ar putea fi o problemă cu roțile de compresie ale turbocompresorului. Dacă roțile de compresie sunt deteriorate sau blocate, turbocompresorul poate face pocnituri sau poate funcționa defectuos.

De asemenea, ar putea exista probleme cu sistemul de evacuare sau cu sistemul de evacuare a gazelor arse, care ar putea contribui la problemele cu care vă confruntați.

Este important să consultați un mecanic calificat pentru a efectua o diagnosticare completă a mașinii și pentru a determina cauza exactă a problemelor dvs. Acest lucru va ajuta la identificarea soluțiilor potrivite pentru a rezolva problemele și a vă asigura că mașina dvs. funcționează în mod optim.