| Alexandru235 a întrebat:

Buna, as dori sa ma ajutati cu niste sfaturi. Am un ford focus mk1 motor de 1.8 tdi diesel din 2001 si cam de vreo doua saptamani la accelerare si decelerare a inceput sa se auda un usor fluierat. Care ar putea fi cauza?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

E de verificat de catre un mecanic sau o cunostinta de a ta care se pricepe, de obicei acel fluierat de care zici este produs de catre turbina, unii zic ca este ok sa se auda putin alti ca se aude atunci cand turbina este pe moarte...sau mai poate fi de la ceva furtune, vacuum etc
Cum am spus este de verificat.
Sa stiti ca si turbina se verifica si se mai curata o data la cativa ani tot pentru a nu pica, dar parerea mea este ca daca problema era strict turbina atunci masina dadea si niste semne de genul nu nu avea vlaga, intra in modul limp mode etc
Deci in alta ordine de idei ori este de la turbina adica a inceput sa dea semne de oboseala (desi sunt masini foarte bune la care turbina suiera si ele n-au nicio problema!) ori verifica daca nu cumva ai vreun tub (undeva dupa turbina) de la admisie fisurat si acel suierat sa se auda in momentul in care aerul sub presiune iese din tubulatura.

si acum o chestie de pe net :

Toata lumea se gandeste prima data ca daca se aude un suierat sub capota este dusa turbina insa nu intotdeauna este adevarat.
Lucru concret patit de 2 prieteni, unul cu Ford Focus, altul cu Mondeo
Simptome : suierat in turatii mai mari fara pierdere de putere
S a desfacut turbina, avea joc in ax, s-a trimis la reconditionat (1000 ron )
Dupa 3 zile montat turbina reconditionata, si surprizaaa, exact acelasi fluierat inca se auzea.
Dupa cateva minute de verificat alte "plastice" a iesit la vedere adevarata problema : furtunul care pleca spre intercooler era crapat.
S-a schimbat si acel furtun si toate au fost ok.

Deci, verificati va si celelalte galerii, furtunase si furtunoaie de aer, de la EGR - intercooler, etc si nu dati vina pe turbina intotdeauna.

| Alexandru235 explică (pentru Simpatic):

Ar putea fi intercoolerul fisurat?

| Simpatic a răspuns (pentru Alexandru235):

Cu siguranta se poate sa fie acesta sau alt furtun, dar nu ai de unde stii pana nu se verifica toate furtunurile din acea zona.

3 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Furtun de aer fisurat.