| ImJack a întrebat:

Bună, aș dori să știu am o mașină și problema este ca i-am cumpărat butucul unde se baga cheia, oare trebuie sa ii cumpăr butucul cu tot cu partea care se baga pe volan? Faza e ca mașina pornește de la fire, dar când bag cheia nu se pune nici contact nici nimic.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Butucul (yala) o iei cu chei cu tot, așa ai făcut?

| ImJack explică (pentru sierra1):

Da am luat butucul cu 2 chei... Dar cred ca trebuie și ceva electric sa iau...

| sierra1 a răspuns (pentru ImJack):

Contactele electrice le iei de la cel vechi

| relian a răspuns:

Ce masina este, ce an, model, daca cheia are chip sau n-are.
Daca are chip atunci trebuie programat.
Butucu ala ce spui tu are 2 parti,una electronica,aia neaga unde bagi cheia si o alta mecanica,partea cand invarti cheia,aia nu se vede.
Partea aia neagra acolo ai un cip,asta daca masina are cip,cheia are si ea chip,bagi cheia,partea aia neagra de care ziceam comunica cu cheia, apoi transmite catre calculatorul masinii ca totu este ok si porneste.
Daca este fara chip, atunci e simplu, doar ca trebuie butucu ala cu tot cu chei, asa se cumpara, nu merge doara butucu si sa foloseti cheia ta.
Cam asta se intampla.

| OldSoul a răspuns:

Tie iti trebuia partea care se prinde pe coloana, adic contactul propriuzis, nu doar butucul.