| Andreutsa25 a întrebat:

As dori sa stiu ce imi trebuie pentru a obtine atestatul pentru soferi profesionisti, ce conditii trebuie indeplinite si unde trebuie sa merg mai exact, in Bucuresti!
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| LuFacs a răspuns:

Pai asa spune. Uite ai nimerit bine.Eu lucrez la Bidepa este o firma de paza din Bucuresti dar are filiale in toata tara.Eu sunt angajat la cae din Ploiesti.Ii trebuie atestat agent paza.Se face printr-un curs de aproximativ 3 luni.Acte necesare pentru inscrierea la cursul de agent paza si ordine:

- buletin de identitate (original si copie)
- certificat de nastere (original si copie)
- certificat de casatorie, daca este cazul (original si copie numai pentru femei)
- diploma de studii, minim scoala generala (original si copie)
- adeverinta medicala (apt curs calificare) de la medic de familie
- dosar cu sina si folie plastic

Evaluarea cursantilor se face atat pe timpul cursului cat si la final. Evaluarea finala se face in fata unei comisii de examen.

La absolvirea cursului se elibereaza un "Certificat de calificare profesionala" ce confera absolventului dreptul de a profesa aceasta meserie in orice societate de paza de pe teritoriul Romaniei.Pe baza certificatului de calificare, politia elibereaza fiecarui absolvent un atestat.

6 răspunsuri:
| LuFacs a răspuns:

Fi mai explicita.Ce atestat? Ca sunt mai multe.

| Andreutsa25 explică (pentru LuFacs):

Pai ca sa fiu clara. Prietenul meu a vrut sa se angajeze ca sofer, dar angajatorul a spus ca are nevoie de atestat, fiind firma de protectie si paza, nu transport marfa...

| Andreutsa25 explică (pentru LuFacs):

Nu nu, stiam de acest atestat pentru agent de paza, el a lucrat la BGS Bucuresti si are, dar lui i s-a cerut atestat pentru soferi profesionisti. E prima data cand auzim de asa ceva...

| LuFacs a răspuns (pentru Andreutsa25):

Daca are C si E este sofer profesionist.Acum depinde ce atestat ii trebuie ca sunt mai multe, de marfa, de persoane, agabaritic.Trebuia sa il intrebe ce atestat de profesionist ii trebuie.

| Andreutsa25 explică (pentru LuFacs):

Stiu. e ciudat oricum, a ramas sa mai discute despre asta. Iti multumesc pentru raspuns si pentru timpul acordat happy

| LuFacs a răspuns (pentru Andreutsa25):

Pentru putin.Mersi de Funda!

| LuFacs a răspuns (pentru Andreutsa25):

Pai asa spune. Uite ai nimerit bine.Eu lucrez la Bidepa este o firma de paza din Bucuresti dar are filiale in toata tara.Eu sunt angajat la cae din Ploiesti.Ii trebuie atestat agent paza.Se face printr-un curs de aproximativ 3 luni.Acte necesare pentru inscrierea la cursul de agent paza si ordine:

- buletin de identitate (original si copie)
- certificat de nastere (original si copie)
- certificat de casatorie, daca este cazul (original si copie numai pentru femei)
- diploma de studii, minim scoala generala (original si copie)
- adeverinta medicala (apt curs calificare) de la medic de familie
- dosar cu sina si folie plastic

Evaluarea cursantilor se face atat pe timpul cursului cat si la final. Evaluarea finala se face in fata unei comisii de examen.

La absolvirea cursului se elibereaza un "Certificat de calificare profesionala" ce confera absolventului dreptul de a profesa aceasta meserie in orice societate de paza de pe teritoriul Romaniei.Pe baza certificatului de calificare, politia elibereaza fiecarui absolvent un atestat.