| Boristez a întrebat:

Am o problema la telefon. De la un timp nu se mai incarca rapid(5-7ore), dar bateria tine incarcata. Am cumparat un incarcator original de la Samsung si tot la fel de incet merge. Poate sa fie de la baterie?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ti se pare ca este incarcare rapida la 5-7 ore? Ai probleme la telefon. Mergi la un service.

| LPCTSTR a răspuns:

Probabil de la circuitul de incarcare insa nici bateria nu poate fi exclusa.
Mergi la un service autorizat.

| MihaiNicu23 a răspuns:

De la baterie poate fi, daca ai garantie mergi i napoi cu el de unde l-ai luat.

| Evolution a răspuns:

Pot fi mai multe cauze, am avut si eu problema asta dupa ce am schimbat placa de baza la un Samsung galaxy s6 edge.
Deci in primul rand poate sa fie vorba de baterie, care poate sa fie partial arsa si nu mai intra amperaj cat trebuie si se incarca mai greu.
Al doilea motiv ar putea sa fie modulul de incarcare de pe placa de baza, practic curentul trece mai intai in placa de baza si din placa de baza pleaca spre baterie. Anumite telefoane au 2 module de incarcare, unul pe baterie (sau langa ea) si unul pe placa de baza. Unul dintre ele este ars.
Al treilea motiv poate sa fie mufa de incarcare (depinde si ce telefon ai), microusb sau de la Apple sau de la orice alta firma. este mufa aia unde intra cablu de incarcare, aia poate sa fii intrat apa sau sa se fi oxidat contactele sau orice alte impuritati sau partial arsa si trebuie inlocuita.
Degeaba ai cumparat incarcator, trebuia sa testezi cu altul de la o prieten / prietena etc. si sa vezi daca e de la incarcator sau nu.
Daca mai ai garantie la telefon, trebuie sa il duci la garantie, daca nu, trebuie sa il duci la un GSM care sa aiba un electronist bun sa se uite la el si sa il repare de preferat, nu sa inlocuiasca piesa respectiva.
La mine mi s-a ars procesorul sau memoria sau ceva de genul de pe placa de baza dupa 2 ani la un Samsung galaxy s6 edge, l-am dus la gsm si mi-a schimbat placa de baza, toate bune si frumoase dar nu merge incarcarea rapida (fast charging) si se incarca in 5-7 ore. Placa de baza era defecta si am cerut sa imi puna alta, cealalta nu mergea wifi-ul si ceva probleme cu softul. Pana la urma i-am spus sa imi puna placa veche inapoi si mi-a dat banii inapoi, dupa am fost la un alt gsm si mi-a pus o placa de baza de la un s6 edge cu ecranul spart si merge si in ziua de azi.
Deci pot fi mai multe cauze si trebuie sa dai de unul bun big grin
Succes!