| FlorinPopescu1995 a întrebat:

Bună, astăzi am urcat o panta cu spatele, una destul de marisoara, bineinteles am cam tinut masina din ambreiaj la urcare. dupa ce am ajuns sus mi.a iesit in jur de 1-2 minute fum de la motor... sa fi stricat volanta, ambreiaj? Nu am verificat nimic, i.am dus incet masina tatalui meu inapoi, i.am zis de asta si a facut foarte raulaughing precizez ca parea totul normal, a trecut fumul, a ramas un miros urat si totul functiona bine.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Trebuia sa aerisesti bine masina, si sa nu ii spui nimic.
Fumul de la ambreaj e doar din discurile de ferodou. Cand faci 'de astea', de obicei nu raman urmari, iei "un strat" mai mare din disc, si atat.
Volanta poate avea urmari de la mai multe plecari din astea, sau de la mersul cu un disc de ambreaj uzat, care patineaza in mers, si incinge foarte tare volanta, fapt care duce la denivelari (se vad arsuri pe ea cand o dai jos).

| FlorinPopescu1995 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mulţumesc frumos de răspuns, dar era prea de tot mirosul ăla de ferodou, mi-a năpadit înăuntru laughing m-ai mai linistit, o seara placută

1 răspuns: