| AmUnCreierAMG a întrebat:

Buna, cat m-ar costa intretinerea pe luna si pe an la o masina de 20k euro, motor 2.0 Diesel, 200 cai putere, an 2015 si cu Euro 6 norma de poluare, Multumesc!

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Tu intrebi de intretinere la masina, altii spun de reparatii, sau baga si reparatia in aceiasi oala laughing asigurare, etc
La oerice masina, nu conteaza ce marca este, intretinerea este aceiasi, nu pui la mai stiu eu ce marca ozn-uri si la alta nimic.

Treb sa stii cei aia intretinerea unui lucru.La masina poti sa ai intr-o luna intretinere zero laughing nu stiu la ce anume te referi cand spui intretinere.
Ca idee intretinerea unei masini se refera la ulei, filtre, frine, cauciucuri, antigel, suspensii, curele, baterie.

In rest combustibili, reparatii in caz ca se defecteaza, asigurare si alte povesti, astea nu tin de intretinerea unei masini.

Avind in vedere ce am spus, observi ca orice masina are nevoie de cauciucuri, uleiuri, filtre, frine, zii tu o masina la care nu faci chestiile astea cand vine rindu.

Dupa le iei pe rind laughing uleiul nu il schimbi lunar, se schimba odata la an daca nu ajungi la km cand trebuie sa schimbi acel ulei.
Frinele le schimbi odata la stiu si eu citi ani, filtrele odata cu uleiul, ala de cabina la fel la citiva ani, cauciucurile la fel la citiva ani, curele la fel la ani buni, suspensia la fel.

Dupa cum observi nu faci nimic lunar, in afara sa pui combustibil.Cit costa lunar sa pui combustibil? Tine de pretul pe litru si de cit consumi tu cu masina, deci tu trebuie sa stii asta.

Cauta pe google ce inseamna intretinerea unei masini, apoi o sa stii cum sta treaba, dar nu citi ce spune nea Dorel laughing cauta ceva websiteuri care stiu despre cei vorba.

Vad unia baga reparatii, inscrierea masinii, asigurare laughing pai ce legatura au astea cu intretinerea unei masini?
Auzi cum suna, intretinerea unei masini laughing suna cumva a taxe si reparatii? Eu nu cred.

Intretinerea unei masini, adica ai grija de ea, sai pui ce trebuie astfel incit sa o mentii in stare buna cit mai mult posibil. Este daca vrei asemanator cu intretinerea corpului tau.

Tu ce faci pentru ati intretine organismul? Te speli, deci sapun, sampon, iti cumperi haine si pantofi sa nu mergi asa sa te afecteze vremea laughing te dai cu creme si ce mai faci, faci miscare la sala sau afara, etc, astea is lucrari de intretinere.

Nu bagi in chestia asta faptul ca tu o sa te accidentezi in viitor laughing de parca ai stii ce o sa patesti la sf anului sau mai stiu eu cand.

Cum iti intretii pantofii? Cureti de praf, noroi, dai cu crema, dai cu cirpa umeda, sau ce mai faci corect? Asta inseamna intretinere, nu ca faci o gaura in pantof si cit te costa sa repari, deja suna a altceva, reparatie, auzi si tu cum suna, reparatie laughing

Cit te costa sa intretii o masina daca nu-i faci tu aceste operatii? Depinde ce marca de masina este, pentru ca atunci cand mergi sa schimbi caucicuri de exemplu, te intreaba aia ce masina ai, sa stie cit sa te taxeze, chiar daca sa zic pui cauciucuri pe un mercedes la fel ca pe o dacie sau alta marca, aia te taxeaza mai mult pentru mercedes laughing
La alte marci difera pretul si la curele, la piese c are se schimba cand le vine rindul, nu ai cum sa spui cit te costa intretinerea unei masini nici pe an, dapai pe luna.

| AmUnCreierAMG explică (pentru relian):

Mersi pentru comentul tau lung si informativ!

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cam 273 lei si 47 de bani.

| anonim3247 a răspuns:

Pe lună te costă motorina, pe an te costă asigurarea, impozit.

| UserRo10 a răspuns:

Motorina, rca, vinieta, itp, ulei, consumabile, reparatii, neprevazute. Cel mai probabil descrii un 2.0 ultra din gama VAG