| Anonim12t a întrebat:

Parere bmw 320 d 2.0 diesel maxim 2015 este o masina fiabila cat ar costa intretinerea anuala la ea daca as merge linistit cu ea?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca mergi linistit cu un diesel din 2015, nu cred ca prinde un an la tine, ca sa tragi linie.
Dieselul de la euro 4 in sus trebuie alergat nonstop, ca sa nu ai probleme.

| relian a răspuns:

Este masina buna,asta daca na stricato altul inaintea ta laughing
Cit ar costa intretinerea? Cit costa la orice masina.CE inseamna asta? Multi cand iauzi e BMW,este Mercedes,este Dacia,etc asa si?

Multi confunda intretinerea cu reparatia laughing deci intretinere se refera la ulei,la fluide daca trebuie schimbate anual,desi nu prea,la frine,deci ce se intretine la BMw eaxact aceleasi operatii de intretinere se face la orice masina,indiferent ce masia este.

Ulei,poti pune ce ulei doresti, orice masina functioneaza cu orice brand de ulei, cu orice brand de placute de frina, discuri etc.
Faptul ca tu vrei sa cumperi astea de la reprezentanta, este fix problema ta, ori problema alora ce vin si spune ca te usuca intretinerea la bmw sau la mercedes etc.

Eu de exemplu cumpar filtre mai ieftine si de cel putin 2 ori mai bune decat cele din fabrica,ori ce le vinde reprezentanta.

Deci intretinerea anula te costa cam la fel la majoritatea masinilor.
Faptul ca tu mergi la mecanic sa schimbi orice la masina, aia da, mecanicul te taxeaza fctie de ce masina aia, desi el executa exact aceiasi munca, foloseste cam aceleasi materiale, dar asa procedeaza toti mecanicii.

| Sofer a răspuns:

Întrebare era: ce buget ai pentru mașina și de câți bani iei pe luna sa îți poți permite sa ții o mașină și sa o întreții când cere.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Eu tocmai l-am vandut pe al meu ( 320D E91 2012). Faza e ca pana in 2015 cam toate au motorul N47 ce ar fi bine sa ii schimbi distributia sa stai linistit. Mie imi suna putin, la un amic i s-o rupt si o alta cunostinta o schimbat-o ca ii suna rau de tot. In rest is masini ok daca au fost intretinute si nu au km dati inapoi ( samsarite cum se zice). Intretinerea e mai scumpa dar nu e ceva horror dupa mine. Daca spui ca mergi linistit cu ea atunci de ce 320D? Ala e motor sa fie alergat. Mai bine ia un 316D si teoretic ar trebui sa fie mai fiabil fiind un motor ce nu e asa stresat. Bafta!

| luminitzamaria2008 a răspuns:

Iti dau un pc i3 10100 1650 oc 8 gb ram 2666 ssd 240 hdd 1tb si iti mai dau eu 30 de bete