| ARI0076 a întrebat:

Buna. Ce credeti ca ar trebui sa cumpar, un renault clio 2012 sau wolksvagen golf plus 2006? Ambele sunt la 3000 de euro. Dau funda

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Clar clio, adica e cu 6 ani mai noua si cam toate motoarele de pe clio sunt fiabile. Golf 5 plus merita daca cumva faci drumuri in exterior mai multe si cu masina incarcata, altfel pentru oras si iesit ocazional afara e bun clio.

| ARI0076 explică (pentru ClaudiuM1997):

Multumesc de raspuns, dar oricum eu nu inteleg de ce amandoua valoreaza la fel 3000 de euro si totusi una e mai noua

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru ARI0076):

E relativ simplu. Vw are o imagine mai buna pe piata si isi tine mai bine pretul decat Renault. Nu inseaman ca Renault e neaparat masina mai proasta ( clio 3 e de fapt chiar fiabil), dar e de imagine, confort, etc. Dupa, Golfu 5 e din clasa superioara fata de Clio. Adica echivalentul de la VW pentru Clio e Polo, iar golfu se bate cu Megane. Si asta influenteaza pretul.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Masina care este pe benzinawinking
Normal ca mai bine alegi renault clio care este cu 6 ani mai "noua" decat spurcata de VW care are 15 ani vechime, ia si tu lucrurile logic.

| Panamax a răspuns:

Depinde de multi factori, motorizare, cat de ingrijite sunt, km reali, dotari, daca au fost accidentate etc.
Asa sa dam din gura pe intuneric ca simpatik este usor.