| Sooorin a întrebat:

Salut, vreau sa imi cumpar un renault clio modelul nou din 2013 si as vrea sa stiu cam cum se intretine, daca este o alegere buna, daca este o masina fiabila si daca nu, cam ce recomandari mi-ati oferi intr-un buget de pana in 10.500 de euro.
Va multumesc

7 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

La banii astia nu cred ca gasesti ceva mai bun.

| Florian20405 a răspuns:

Clio.Hmm despre modelul 2013 nimeni nu stie cat de fiabil este, trebuie sa treaca ceva timp.
La fel si eu iti recomand ceva din gama Volkswagen(Skoda, Seat incluzandu-l si pe Vw) dar si din gama Toyota.
Daca vrei ceva mic de oras iti recomand cu incredere Volkswagen up 1.0 mpi 75 cp, ai si putere buna si consum bun, la fel si la intretinere.
Daca vrei ceva combinat si ai asteptari mari de la comfort si putere iti recomand cu incredere Golf 6 1. 6tdi. Poti scoate consum de 3-4%.
Daca ai neaparat pretentii de la portbagaj iti recomand jetta,octavia si de ce nu noul toledo.
Daca vrei sa atragi priviri recomand Leon.
Clio e clio, nu se compara cu fabia, polo sau ibiza. Daca vrei din clasa din care face parte clio, iti recomand sa alegi cu atentie intre Fabia, Polo si Ibiza!
Bafta!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Florian20405):

Orice vw nou sare de 11.000 euro, degeaba va raciti gura. Omu vrea masina noua si nu dispune de cine stie ce buget asa ca s-a orientat spre varianta cea mai buna raport calitate-pret.

| CaLyStuu a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Dar pot achizitiona un Vw golf 6 chiar nou in banii astia. Nu prea vad surprize la o masina Vw, exceptie fac la un accident ascuns, sau defect din fabrica, desi e foarte rar ascuns asta. Cel mai bine e sa apelezi la un specialist ( un prieten ce se pricepe, etc ) si poti verifica. Cel mai bine daca cumperi o masina sh e aia la care te lasa sa faci orice proba autorizata, atunci vanzatorul e serios. Dar nu inseamna ca daca spune ca accepta orice test, tu sa nu tetezi. Oricum, bafta.

| varcolaccc a răspuns:

I-ați frate noua Toyota corola. E super tare si fiabila si buna la preț.

| CaLyStuu a răspuns:

Iti recomand sa iti achizitioneazi ceva din gama Vw. Renault este facut de francezi, iar piesele de la ei sunt scumpe. Dar masina e rezistenta, un consum destul de normal, un design atragator. Daca alegi Vw, ai un consum mic, e rezistenta la drumurile romaniei, ieftina la piese, fiind facuta de germani, mai multe dotari, etc.

Fa diferenta :
Vw : http://olx.ro/oferta/vw-golf-6-variante-ID1tkOn.html#6cf179c783

Renault : http://olx.ro/oferta/renault-clio-2013-ID1xhoR.html#b125f63e50

| Sooorin explică:

M-am gandit initial la vw golf, dar eu vreau o masina noua ( nu second-hand, deoarece poate contine multe surprize neplacute ) iar golful este destul de scump ( incepand de la 15.000 de euro ), vreau o masina buna intr-un pret de pana in 10.500 - 11.000 de euro ( noua, de la dealer, nu second-hand )