| AlyRO a întrebat:

Bună! Dacă mama vrea să îmi vândă mașina ei și facem contract de vânzare cumpărare, dar asigurarea rămâne pe numele ei, unde intră ITP-ul, rovinieta ș.a.m.d, mașina e strict a mea? Adică mi-o mai poate lua după ce am făcut contractul, dar totuși asigurarea e pe numele ei? Depinde de ea mașina, încă sau pot face ce vreau cu ea, iar ea răspunde doar de ce se întâmplă cu mașina (spre ex. de accident)? Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca iti vinde masina, ai obligatia de a o inmatricula pe numele tau si de a prelua toate sarcinile, in caz contrar ramai fara drept de circulatie, si poti fi sanctionat contraventional + retinerea numerelor si a certificatului, daca mai circuli cu actele pe numele ei.
Deci esti obligat sa faci asigurarea pe numele tau, daca iti vinde masina.
Contractele V-C nu sunt valide fara stampila de la taxe si impozite. Functionarii de la taxe si impozite nu iti pun stampila daca nu este completata instrainarea pe certificat. Politistii te sanctioneaza daca esti surprins in trafic cu certificatul instrainat.
Deci nu ai cum sa faci contract valabil, iar masina sa ramana pe numele mamei tale mai mult de 90 de zile, decat daca incalci legea si mergi la risc.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca faci contract de vanzare cumparare, asigurarea va trebui facuta pe numele tau. ITP nu e nominal, el este al masinii, nu al tau sau al mamei, iar rovinieta este legata de numar, va ramane valabila cat timp nu schimbi numarul de înmatriculare.
De luat nu o poate lua, decat daca face dovada ca nu ai respectat contractul (de exemplu nu ai achitat pretul convenit). E nu raspunde de ce se intampla cu masina dupa ce a vandut-o, cu atat mai putin in caz ee accident.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Odata ce iti vinde masina tie, esti obligat in 90 zile sa o treci pe numele tau ceea ce implica automat sa faci o sigurarea pe numele tau. Nu exista scenariul in care masina e pe numele tau si asigurarea pe numele ei.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Am vrut sa sterg raspunsul de câteva ori, am confirmat stergerea pe email, dar nu s-a sters.
Cu scuzele de rigoare, userii care m au certat au dreptate.
Am gasit informatia aceasta si poate este de folos.
https://asignet.ro/......rare-auto/

| suntserios a răspuns (pentru ioana748):

Incorect.
Asigurarea nu poate ramane pe numele ei.
Nu dezinforma omul.

| RovinietaDotOnline a răspuns:

Daca nu se intocmensc actele la autoritati - politia romana / ANAF - atunci mama ta ramane raspunzatoare de plata impozite, taxe, rovinieta, ITP etc.
autoritatile nu au de unde sa ghiceasca contractul dintre voi atata vreme cat nu este declarat.
contractul este valabil si-ti atesta calitatea de proprietar dar formalizatile de declarare sunt in sarcina ta.