| falcao07 a întrebat:

.De ce permis e nevoie pentru http://www.autovit.ro/......27121.html Si de la ce varsta se poate face permisul pentru acesta, e bun si cel pentru scutere care se face de la 16 ani? Sau macar e nevoie de permis?

7 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

B1. de la 16 ani.

| emily27ro a răspuns:

Legislaţia rutieră permite minorilor cu vârste mai mari de 16 ani să conducă pe drumurile publice o anumită categorie de vehicule, dacă deţin permis B1. Vehiculele din categoria B1 trebuie să îndeplinească următoarele condiţii: trei sau patru roţi, masă cuprinsă între 400 şi 550 de kilograme, capacitatea cilindrică mai mare de 45 centimetri cubi, viteză minimă - 50 de kilometri pe oră.
Puţine şcoli pentru B1. Soluţia - maşinile fără permis

Dar există o problemă: în România, sunt doar câteva şcoli de şoferi care oferă cursuri pentru pretendenţii la permisul de conducere, subcategoria B1. Spre exemplu, în Bucureşti există o singură astfel de şcoală, iar tariful este de 800 de lei.

Însă sunt şi maşini cu trei sau patru roţi pentru care nu ai nevoie de permis şi pe care le poţi conduce de la 16 ani. Ai nevoie de un simplu curs de legislaţie rutieră, care costă aproximativ 600 de lei. "Maşina fără permis" este încadrată la categoria mopede (aceeaşi cu scuterele, vehicule pe două roţi.

| viotedy a răspuns (pentru emily27ro):

Ce masini stii tu ca merg fara permis? cu curs? BUNA DIMINEATA! s-a cracanat de ziua.de 8 luni trebuie permis la orice in afara de bicicleta.

| falcao07 explică (pentru viotedy):

Pai nu am fost sigur si daca ai chef de caterica mai bine taci am gasit pe net si scria ca se poate conduce fara permis de la 16 ani asa ca taci draq din gura

| viotedy a răspuns (pentru falcao07):

Tu nu stii sa citesti? acolo i-am raspuns lui emily27ro.pt tine era primul raspuns.dar... iarta-l doamne ca nu stie ce face.

| falcao07 explică (pentru viotedy):

Taci ma

| suntserios a răspuns (pentru emily27ro):

Nu exista masini fara permis, bine ca ai citat dinlegislatia rutiera si apoi ai dat cu bata in balta. De la 1 ianuarie, acea legislatie pe care ai citato tu nu permite si oricum nu a permis niciodata conducerea unei masini fara permis.

Asdar sa te citez pe citem Solutia - carnet categoria B1 la 16 ani.