| xyblue a întrebat:

Buna
Imi poate explica cineva ce inseamna indicatorul cu sageata albastra care indica spre dreapta?

Te obliga sau iti arata ceva?

Multumesc.
https://www.google.com/......87t/data=! 3m6! 1e1! 3m4! 1sTQVvcAbzBvOrvrqTPOKteg! 2e0! 7i16384! 8i8192! 4m18! 1m10! 3m9! 1s0x40b1ff42e4ff0545:0x5b7f5c98c85fe329! 2sBucharest+City+Hall! 8m2! 3d44. 4344622! 4d26. 0931862! 10e5! 14m1! 1BCgIgARICCAI! 16s%2Fg%2F1hb_fvjww! 3m6! 1s0x40b1ff43cdd9a779:0xc9f16c8255ac5b2c! 8m2! 3d44. 4345345! 4d26. 0940823! 10e5! 16s%2Fg%2F1pzvk2n6w? entry=ttu

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu exista indicator rutier cu sageata albastra.
Indicatorul albastru cu sageata ALBA spre dreapta te obliga daca este rotund si doar iti arată ceva daca este rectangular.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu merge link-ul, din cauza autocorectorului prost al site-ului.
Daca te refereai la indicatorul asta, da, este obligatoriu la dreapta.
https://www.protrafic.ro/uploads/produse/1316/big/1316-D3-0.jpg

| suntserios a răspuns (pentru xyblue):

Ai gasit singur explicatia vad.

| relian a răspuns (pentru xyblue):

Nu stii sa citesti? laughing daca nu stii sa citesti, cum ai mai fost sa dai examen, sau intentionezi sa faci asta?

Din linkul trimis de tine, eu asa citesc, "obliga conducatorul sa o ia la dreapta, fara a depasi semnul " adica nu treci de semn inainte, trebuie sa faci cand l-ai vazut la dreapta.

Tu ai intrebat, daca te obliga. Asta arata ca nu stii sa citesti, ori citesti si nu stii ce, asta e si mai grav laughing Nu e de mirare de ce is unia asa de parf, daca nu intelegi cuvintul obligat, deja suna a altceva.

Te obliga sau iti arata ceva? Intrebi tu laughing pai nu-i tot dracu ala, semnul, normal iti arata ceva, iti arata directia unde sa mergi, te obliga sa mergi unde arata indicatorul ala.

Pfff frate, romanii sau dus in prapastie rau de tot.Cind vezi pe unia ca fac misto de straini, arata ca aia nu stiu ce chestii, dar nu se uita in ograda lor, e jale, dar jale de aia galactiva, catstrofica laughing

Tu arati semnul in care scrie clar ca te obliga si tot tu intrebi daca te obliga laughing ori nu poti pricepe o fraza care are mai mult de 2 cuvinte?

Sa stii, am observat chestia asta la multi romani, daca le bagi sub nas o fraza mai lunga, deja is pierduti in spatiu, nu mai stiu nici pe ce pamint stau laughing
Asta e, te superi, nu te superi, e treaba ta, eu am spus ce vad, ma injuri sau nu, e mai bine sa iei masuri, pentru ca cineva iti arata ca esti slab, trebuie sa faci ceva, sa remediezi situatia, e spre binele tau.
Bafta

| xyblue explică (pentru relian):

Https://ecolorat.ro/auto/492-ocolire-dreapta-semn-automobil.html
Semnul acesta pentru ce este? Seamana cu cel de obligare.

| relian a răspuns (pentru xyblue):

Nu stiu, pentru creioane colorate banui laughing

| xyblue explică (pentru relian):

laughing