| Awam9abla a întrebat:

Bună!
Intenționez să cumpăr o mașină. Urmează să încheiem contractul de vânzare-cumpărare. Unde recomandati să îl încheiem? Vânzătorul spunea la notar, dar cred că e cam costisitor acolo. Aveți idee cât ar costa? Voi cum ați procedat?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu este nevoie de notar.
Mergeti la un birou de acte auto. Redactarea contractelor si a fisei de inmatriculare costa ceva intre 50 si 100 de lei. In banii aia primiti si consultanta/indrumare despre pasii urmatori. De la semnarea contractelor (se fac 5 exemplare), urmatorul pas este la taxe si impozite (unde are domiciliul vanzatorul), pentru a oficializa instrainarea. De acolo vine cu contractele si cu fisa de inmatriculare stampilate, deci din momentul ala esti noul proprietar al masinii. Un contract din alea 5 ramane la vanzator, restul de 4 raman la tine, cu tot cu fisa de inmatriculare, cartea de identitate a masinii si certificatul de inmatriculare. Din momentul ala, te descurci pe cont propriu, declari masina la tine la impozite, faci asigurare, programare la ghiseu pe www.drpciv.ro
Astia care te trimit la notar, cred ca n-au mai cumparat masini de cel putin 20 de ani.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, cel mai indicat este la un notar.

| Violleta2022 a răspuns:

La notar!

| sierra1 a răspuns:

Mașina de vinde-cumpără la firme pentru intermedieri contracte auto. Te costă 1-2 sute max și ăia ȘTIU să facă acte și te scutesc de drumuri inutile la poliție

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La notar.

| VoidEternal a răspuns:

E ok și la un birou de acte.

| Vântulalb a răspuns:

La notare cel mai sigur.
Dar unde altundeva ai vrea?
La cat dai pe masina, "costisitorul" ala e o nimic toata.

| haileewatson a răspuns:

La notar trebuie.

| IceRope a răspuns:

Spune-mi că ești sărac și fudul, fără să-mi spui că ești sărac și fudul.

| Endy22 a răspuns:

Daca nu. cheama-l pe notar la tine si poate iesi mai ieftin.

| Vântulalb a răspuns (pentru Endy22):

Haha, da, taxele plus deplasarea.