| TheSmith a întrebat:

Vreau sa cumpar o masina, nu am experienta deloc in asa ceva. Itrebarea mea este... dupa ce testez masina si daca vreau sa o cumpar CUM PROCEDEZ CU VANZATORUL? ce pasi trebuie sa urmez? si dupa ce am semnat contractul de vanzare-cumparare... mai trebuie sa apelez la vanzator pentru alte demersuri?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pasii sunt:

1. semnezi contractul
2. vanzatorul iti da fisa fiscala (cum ca a radiat masina) si actele masinii in original (talonul si civ)
3. de aici nu mai ai treaba cu vanzatorul. Primul tau pas e sa te duci la finante si sa iei masina pe numele tau la impozit
4. platesti taxa de timbru daca este cazul
5. faci identificarea la RAR
6. faci RCA pe numele tau
7. platesti restul de taxe la CEC (taxa de talon)
8. cu toate actele astea te duci la politie pentru inamatriculare (unde mai platesti o taxa daca vrei sa iti schimbi numerele )

| TheSmith explică (pentru suntserios):

Daca are numere rosii...mai este nevoie de fisa fiscala?

| suntserios a răspuns (pentru TheSmith):

Da este nevoie

| TheSmith explică (pentru suntserios):

Ok Multumesc de ajutor!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa inchei un contract de vanzare-cumparare cu vanzatorul si acesta sa-ti predea actele masinii, certifict de atestare fiscala si cheile. Dupa aceea nu mai ai treaba cu vanzatorul, restul te priveste pe tine.

| Bl0nduRize a răspuns:

Daca masina nu este inscrisa ai nevoie de fiscal cand vrei sa o inscri. Iar daca masina este inscrisa totul e simplu dai o semnatura si gata.nu ai ce pasi sa urmezi faci un contract de vanzare cumparere pentru un autovehicul folosit si gata. e simplu.

| suntserios a răspuns (pentru Bl0nduRize):

Nu e chiar asa de simplu ai nevoie de fiscal de la vanzator in orice conditie, altfel nu o poti inmatricula pe numele tau