| Gabriel1237 a întrebat:

Salut! Intentionez sa cumpar o masina pentru a o restaura si am urmatoarea dilema. Daca fac contractul de vanzare-cumparare si o trec acum pe numele meu, am un termen limita pentru a o inmatricula sau daca doresc pot sa o lungesc cat vreau eu cu restauratul pana o voi putea inmatricula?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cumparatorul trebuie sa inmatriculeze masina pe numele sau in maximum 90 de zile de la data contractului de vanzare-cumparare. Daca nu o face in acest termen inmatricularea se suspenda si nu poti circula legal cu masina pe drumuri publice.
Sigur ca, daca nu circuli pe drumuri publice, nu te intereseaza suspendarea.

| Gabriel1237 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si dupa cele 90 de zile ce se intampla? Devine ne-inmatriculabila? Adica tot pe numele meu va fi daca ma duc cu actele la primarie si fisc?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Gabriel1237):

O poti inmatricula oricand, doar ca dupa 90 de zile nu poti circula legal pe drumurile publice, daca esti prins vei fi amendat.