| Pepyo a întrebat:

Buna, mi-a fost lust permisul acum 3 luni iar intrebarea mea este: dupa ce expira aceste 3 luni pot sa merg dupa permis cu masina? Adica daca ma opreste politia normal o sa primesc amenda pentru ca nu il am la mine sau dosar penal pentru ca de exemplu nu l-am ridicat si nu il au in baza de date sau altceva

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu va fi dosar penal sub nicio forma! vei lua eventual amenda si puncte de penalizare, pentru ca nu ai avut permisul la tine!

vorbim de ziua in care ti-a expirat suspendarea permisului si tu te-ai duce sa iti iei permisul inapoi, NU IN PERIOADA CAND PERMISUL ESTE INCA SUSPENDAT caci in acest caz este de dosar penal!

intelept ar fi sa nu te duci tu cu masina ci sa rogi un cunoscut sa te duca pana acolo daca este departe de locul unde stai!

deci pe scurt la speta expusa de tine mai sus, DA poti merge!

| darrio2007 a răspuns:

Nu ai bani de bilet la autobuz? Nu mai poti avea rabdare pana iti recuperezi permisul?
Vrei sa intri in probleme dar nu stiai cum sa faci.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Doar o amendă. Asta daca bineînțeles ești sigur sigur că ți ai calculat bine perioada și într-adevăr a expirat.

| Negroo a răspuns:

Daca vrei sa ramai fara permis inca o data, mai bine nu te mai du sa-l iei.
Ce-i fudulia asta ca te duci cu masina?

| Oaleleeeee a răspuns:

Art. 35 alin (2) Participantii la trafic sunt obligati ca, la cererea politistului rutier, sa inmaneze acestuia documentul de identitate sau, dupa caz, permisul de conducere, documentul de inmatriculare ori de inregistrare a vehiculului condus...

Contravenție.

Art. 147/1 RAOUG 195/2002.

Lipsă documente.

6 puncte amendă.

Art. 101 (1) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:

(18) Nerespectarea obligatiei conducatorului de vehicul de a avea asupra sa documentele prevazute la art. 35 alin. (2)

Art. 35 alin (2) Participantii la trafic sunt obligati ca, la cererea politistului rutier, sa inmaneze acestuia documentul de identitate sau, dupa caz, permisul de conducere, documentul de inmatriculare ori de inregistrare a vehiculului condus...