| Darius62 a întrebat:

Buna TPU,
Daca ma pimba cu masina un prieten iar el nu are permis, are 17 ani si ne opreste politia el face dosar penal dar eu? Eu patesc ceva fiind cu el in masina?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot fi 2 situatii:
1. Daca nu esti proprietarul masinii nu patesti nimic, eventual poti fi ascultat ca martor.
2. Daca esti proprietarul masinii vei fi urmarit penal si posibil condamnat, pentru incredintarea masinii unuia fara permis de conducere.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu au ce sa-ti faca daca tu n-ai condus. Nu scrie nicaieri ca nu trebuie sa te urci in masina, ca n-are permis soferul. Poate nici nu stiai ca n-are permis!hee hee Fiecare raspunde pentru el.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu esti tu propritarul masinii nu patesti nimic... adica poti pati ceva, sa mori ca ala nu stie se conduca masina, dar astea sunt detalii banuiesc.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu participi la sustragerea masinii de la proprietar, ci doar te ia baiatul la o tura, vei fi audiat ca martor, la dosarul penal al soferului. Daca esti cooperant, te lasa baietii in pace. Daca faci pe smecherul, s-ar putea sa gaseasca si ceva pentru tine.
Daca esti minor, din cate stiu vei fi audiat doar in prezenta unui parinte.