| 1anamaria1 a întrebat:

Buna.
Mi-am cumpărat de curând un bmw x5 e70 din 2009 și am observat ca are o problema. Îmi tot apare in bord P (parking) dar pe Galben. Apare și când stau pe loc, dar și când sunt in mers. Apare și apoi imediat dispare. Am fost la o mulțime de mecanici, dar niciunul nu i-a dat de cap.
Am cumpărat baterie noua (se zicea ca poate fi din cauza asta), am pus lichid de frâna (adică mecanicul). Plăcuțele sunt bune, nu știu ce sa mai fac sau ce sa mai ascult.
Mi s-a mai zis și ca trebuie schimbat modulul de frâna (sau ceva de genu, scuze dacă greșesc).
Ce părere aveți? Ați întâmpinat? Spre ce ma îndrumați? Vreun mecanic, electronist ceva
(București sau Târgoviște va rog).
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Frâna de mână au verificat-o meșterii ăia pricepuți

| relian a răspuns:

Verifica :
-Switch
-Frina de mina daca sta lasat in jos de tot, sa nu cumva sa mai tina nitel si de aici sa apara lumina aia.
-Daca frina de la roti functioneaza, sa nu cumva sa ramana blocata
-Fluidul, lichidu de frina
-Sensorul de la lichidu de frina
-Verifica daca atunci cand pui frina masina trage stinga sau dreapta, cauza ar fi ca nu ai in toate rotile aceiasi presiune a lichidului de frina.
Cam astea ar fi cauzele pentru care becu ala se aprinde in bord.

| relian a răspuns:

Sau ar putea fi Parking brake actuator, este ceva comun la masinile astea, si la cele mai multe de aia apare P galben.

Dar inainte sa schimbi ceva mai incearca urmatoarele cehstii :

Apasa si tine frina apasata, apoi pune contactul doara, apasa butonul de P si tine asa apsat pentru 5 secunde.

Ar trebuie sa se reseteze sistemul asta parking.
Daca problema tot persista, scoate siguranta de la Parking Barake, ai acolo sigurantele in portbagaj, scoate siguranta tine asa 5 minute apoi pune la loc.
Daca nici asa nu merge, atunci deconecteaza bateria, scoti borna negativa si astepti vreo 15 minute, pui la loc si vezi dupa ce se intampla

Daca nici una din astea nu functioneaza, atunci ai probleme cu Actuatorul so defectat, piesa din interiorul actuatorului nu mai debloceaza ceva genul asta.
Se poate inlocui doara piesa asta, deci nu nenaparat tot Actuatoru.Dar dureaza undeva la vreop 2 ore pentru unu care stie ce sa faca.
Mai mult ca sigur Actuatorul este problema la tine.