| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare pentru cei care au idee cum e cu legile si amenzile.Masina mea am imatriculat-o pe numele mamei mele deoarece e asigurarea mai ieftina.De curand fratele meu si-a luat si el masina si a trecut-o in acte tot pe ea.Nu de mult fratele meu a avut un accident minor si s-a ales cu o amenda.El nu o poate plati momentan, asa ca va ajunge in primarie.Stiti daca va fi o problema pentru mine cand vreau sa platesc impozitul la masina sau am nevoie de anumite acte de la primarie? Amenda e pe numele fratelui meu, nu a mamei mele dar multi imi zic ca ajunge in primarie pe numele proprietarul masinii conduse in momentul accidentului(adica mama).Eu sincer nu vad legatura si mi-e greu sa cred ca o sa trebuiasca sa o platesc eu sau o sa am alte probleme cu actele.Stie cineva cum sta treaba sau a mai patit cineva? M-ar ajuta foarte mult raspunsul vostru.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Actele ca si faptele sunt nominale. N-o sa aiba mama ta problema si nici tu ca fratele a facut un accident. Un prieten al meu a dat o dubita, pe baza de intelegere la notar, unei firme. Soferul firmei a facut niste incalcari ale legii. I-a venit amenda prietenului meu pentru ca prostul de "militian" a trecut in Procesul-Verbal numele stapanului masinii nu al soferului. Prietenul meu s-a dus in instanta si a reclamat situatia. El n-a mai avut nici o problema. Deci, daca PV-ul este pe numele fratelui tau mama ta nu va pati nimic. Daca este pe numele mamei trebuie sa mearga in instanta pentru ca altfel se mareste suma necesara asigurarii.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Amenda o ia soferul nu masina.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pot apărea complicații. De exemplu poți fi oprit în trafic de poliție care constată că conduci o mașină care nu îți aparține, și să fii pus să dai explicații, cum de te afli la volanul ei.

| mihai69 a răspuns:

1. Tu nu ai nicio treabă cu amenda fratelui tău. Dacă nu o plătește în termenul legal, ajunge la fisc, dar pe numele lui.
2. Dar accidentul său are o consecință asupra ta: va crește clasa malus la ambele asigurări RCA. Deci și costul pe care îl vei plăti și tu.

| AndreeaAnton a răspuns (pentru mihai69):

Multumesc frumos pentru raspuns, mi-a fost de mare ajutor.☺️