| ciprian1999 a întrebat:

Buna prieteni. va deranjez iarasi cu o intrebare poate pentru voi dar pentru mine e una foarte grea. aseara veneam cu tractorul u650 de pe camp si dintr-o data pe drum am ramas fara curent electric in el. adica el porneste la cheie dar nu imi mai merg nici becurile din bord nici cele de afara pur si simplu nu mai am curent. uare ce sa fie. va rog ajutati-ma. ofer funda raspunsului care ma ajuta. ajutor

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut Cipri, este greu de la asa distanta.
La tractorul tau ai 12 sigurante
1si 2 far dreapta, 3-claxon, 4-regulator tensiune, 5-comanda releu semnalizare, releu indicarea incarcarii, tablou bord,
6-stop frana, 7-8 far stanga,
9-lampi semnalizare, 10---, 11-pozitii, 12-proiector spate.
Scriai ca porneste, te rog verifica sigurantele 4 si 5 daca sunt bune, sau chiar schimba-le cu altele noi. Porneste tractorul si aprinde-i luiminile. Daca nu se aprind, masoara tensiunea de incarcare. Trebuie sa fie intre 13, 5-14, 4 V. Daca nu-i intre aceste limite controleaza alternatorul si regulatorul de tensiune. Daca nici acum nu functioneaza controleaza contactul cu cheie, pe plotul (30) intra +12V, tu trebuie sa controlezi daca iasa pe ploturile (15, 56a, 56b, 58) bafta Ciprian!

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sigurantele corespunzatoare luminiilor de bord si exterior au fost deteriorate sau vreo legatura cu (fire) defecte.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca porneste motorul la cheie, ai curent. Nu m-am apropiat in viata mea de un tractor, nu stiu cate sigurante are, dar cred ca alea s-au ars. Afla unde e panoul de sigurante si vezi care e arsa, cel mai probabil asta e problema.