| AnOnImUl321123 a întrebat:

Salut, am o mica peoblema la un Golf 4 1.9 Diesel din 2000. Nu porneste la cheie, se aprind toate becurile alea in bord, astept sa se stinga si cand dau cheie, nu face nici "incercarea" aia de a porni. Am incercat si sa iau curent de la alta masina si nu a mers si sa o pornesc din mers (sa o impinga careva). Am fost la service si a zis ca era problema la electromotor, zicea ceva ca toti carbunii aia erau rupti...na nu prea ma pricep la mecanica...dar ceva de genu a zis, a inlocuit el carbunii aia si 2-3 zile a mers bine masina tot la prima cheie, dar acum nimic. Problema este ca eu maine trebuie sa merg la aeroport ca ma duce un prieten cu masina asta ca si a lui e in service si daca nu porneste e problema mare.Ce as putea sa fac? In afara sa merg la mecanicul ala de dimineata, multumesc de ajutor.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

S-ar putea sa ai contactul defect.
Nu vad alta rezolvare decat re-constatarea, si eventual schimbarea preventiva a contactului.

| OldSoul a răspuns:

Sunt doua variante.
1. Bobina de la electomotor.
2. Un releu defect.

Trebuie sa mergi la cineva care se pricepe si sa verifice.
Daca te apuci sa repari singur, nu cred ca o sa reusesti mare lucru.
Daca nu ai mai facut asta, si nu ai cunostinte, iti va fi imposibil sa remediezi problema.