| anonim1 a întrebat:

am mai vb pe forum despre problema mea si azi am fost cu masina pe tester(ford focus, 2001, diesel, 260000) si mi s-a spus ca mi se duce pompa de injectie si trebuie s a imi iau alta! o fi scumpa o pompa de injectie noua? dar second? is disperat, ajutati-ma cu un sfat va rog frumos, daca aveti careva vreo una de vanzare sau stit pe careva scrieti-mi.multumesc mult!

9 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Da-mi exact modelul. Focul combi, limuzina, DAW, DBW etc. Si nu in ultimul rand da-mi motorizarea si iti spun exacct pretul de catalog si ce variante ai si pe original si aftermarket!

| anonim1 explică (pentru FurtunaDiesel):

Ford focus turnier (combi)DNW/BHDA1, 2001,55kw,75 CP, 1753 cm, diesel

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru anonim1):

Din dezmembrari merg pe la 200-250 de euro in functie de comerciant.

Noi ca de asta vorbim pot sa iti aduc asa:
- Bosch 4766 lei;
- Bosch sport la 4791;
- Pe original care cred ca tot Bosch este la 4707;
- Japan Racing la 8707 lei dar nu cred ca se merita asta.

Ceea ce iti recomand este Bosch Sport pentru ca are si tratament pentru calamina pe ea, nu se depuna atat de usor calamina daca nu folosesti masina pentru ca daca este folosita frecvent slabe sanse sa se depuna. Este tot ce gasesti in magazine, daca esti din Bucuresti iti pot aduce in 24 de ore, in tara nu mai livrez momentan pentru ca nu mai am masini!

| anonim1 explică (pentru FurtunaDiesel):

Dar una second hand nu ar fi buna? nu am de unde sa dau 5000 de lei pe o pompa noua.am o intrebare:cand schimbi pompa trebuie schimbata si distributia?

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru anonim1):

Nu, aia e pompa de apa nu de injectie este cu totul altceva. Este ok si una SH dar incearca sa o cumperi de la cineva serios sau de la un parc de dezmembrari autorizat pentru a-ti oferii garantie pe ea, sau du-te cu un mecanic bun atunci cand o cumperi si nu vor exista probleme.

neluL
| neluL a răspuns:

Pompa,la mana a doua te costa 250-300 euro si la magazin 500-600 euro.
De regula aceasta pompa se cumpara doar noua daca nu vrei sa ai probleme dupa maxim un an.

| anonim1 explică (pentru neluL):

Dar pompa mea s-ar putea sa isi revina dupa un timp daca bag motorina buna?

| neluL a răspuns (pentru anonim1):

Nu! Ce sa-si mai revina? Poti sa o reconditionezi daca mai merge!

| 0rlando a răspuns:

Costă undeva la 1400 de lei, maxim. Cât despre motorină mai bună, poți să bagi orice, din moment ce s-a defectat, nimic nu mai ajută, oricum o pompă nouă, se cunoaște.