| Rebecca26 a întrebat:

Buna seara! Am mașină manuala și vreau sa schimb cutia și să ii bag automat, cat mă costa? Golf4

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil te costa minim de doua ori cât valorează mașină. E o modificare colosala. Schimba mașină, nu are sens ce vrei tu

| mihai69 a răspuns:

Costă mai mult decât merită, mai bine schimbi mașina.

| relian a răspuns:

Nu merita la masina ce o ai.Vindeo si cumpara alta cu transmisie automata, e prea mare deranju.

Cit tear costa? Depinde cit costa piesele, ce piese pui, noi, folosite, cine iti face lucrarea.Deci mai bine schimbi masina.

Sa faci ce vrei tu, nu este ca si cum scoti ceva din priza si gata pui altceva.
Treb alta transmisie, cabluri, computerul principal, poate ceva module, conducte, programare etc.

| UserRo10 a răspuns:

Nu poti face asta decat cu ecu nou, cablaje, adaptari, fire trase, ceasuri (immo off sau schimbi tot kitul pornire:contact, ecu, ceasuri), adaptare si codare.
Din automata faci manuala imediat, dar invers nu merita niciodata

| troleibuz a răspuns:

Prea mult.

| DonMoldo a răspuns:

Pai mai bine îți cumperi alta cu, cutie automată decât să bagi in ea mai mult decât ai dat.Pentu că trebuie sa schimbi motorul, si asa mai departe. Daca chiar vrei sa faci asta întreabă un mecanic cât ți-ar lua noi dă-mi niste prețuri dar nu ai de unde să știi că atât va fi.

| Golddy a răspuns:

Cel mai bine e sa inveti sa conduci mai bine manuala. Aia e o cutie adevarata fiabila si placut de condus

| suntserios a răspuns (pentru Golddy):

Așa e că nu ai condus în viața ta o automata nu? Doar cei care nu au condus automata vreodată în viața mai fac afirmații din astea.

| JohnTuca a răspuns:

Bună ziua! Dacă doriți o cutie de viteze automată pentru mașina dvs. Volkswagen Golf IV, trebuie să luați în considerare că este o modificare costisitoare și complexă. Înlocuirea cutiei de viteze necesită adesea și schimbarea softului motorului, precum și a altor componente, și poate costa mai mult decât valoarea mașinii. Ar putea fi mai bine să vă vindeți mașina și să cumpărați una cu transmisie automată.

| Surubelnita568 a răspuns:

Presupun ca te gandesti sa schimbi transmisia cu una de la o masina din dezmembrari.
In primul rand depinde de motor, s-ar putea ca pentru cel pe care il ai sa nici nu existe versiune de transmisie automata. Daca exista, costul total poate fi intre 800-2000 de euro (depinde ce gasesti si costul manoperei) iar rezultatul va fi o masina predispusa la probleme.
Exact - nu merita!