| username2468 a întrebat:

Ce preferați la o mașină, să aibă cutia manuală sau automată?

Răspuns Câştigător
| romales a răspuns:

Consider ca masinile automate sunt o alegere mult mai buna decat cele manuale. Iti elibereaza o mana, un picior si o parte din atentie pe care o poti dedica traficului. Transmisiile noi ( dupa 2005-2010) au fiabilitate la fel de buna ca si cele manuale si consum la fel de mic sau mai mic

Sunt curios pana cand vor mai zicd inca romanii despre masinile automate ca "sunt pentru fete/ sunt pentru cei care nu stiu sa condica etc...". am condus la inceput o masina manuala, mi-am cumparat una automata pe care mi-am dorit-o de la inceput si mai conduc foarte rar cate o masina manuala ca sa nu uit sa conduc pe o maisna cu 3 pedale, dar de fiecare data ma gandesc cat de inutile, de dificil de condus si de inapoiate sunt. Ma mir ca baietii, care de obicei sunt ahtiati dupa tehnologie pot sa descalifice asa de usor masinile automate. In aceeasi nota, cand vor aparea masinile autonome tot asa vor spune ca nu sunt bune? Pe mine ma preocupa sa ajung din A in B si nu masina.

Masinile cu transmisie automata sunt mult mai vandute decat cele manuale in tarile dezvoltate ( pana la 97% din vanzari in tari precum America ). De asemenea masinile scumpe sunt toate automate. Inclusiv cele sportive.

P.S.: oricum poti sa conduci o masina automata in mod manual. Poti sa schimbi singura vitezele daca vrei (nerecomandat pentru consum oricum).

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Automata fara discuții

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de masina.
Eu am pretentii mai mari de la condus, o automata banala imi provoaca greata, imi strica stilul de condus, "ma duce" ca un incepator.
Doar automatele secventiale, cu padele pentru modul manual, pot fi superioare unei cutii manuale simple.
In rest, cine prefera modul "drive" in loc de o manuala, ori sta prea mult in oras (si ar trebui sa descopere transportul in comun/bicicleta), ori nu stie sa conduca.

| Plato a răspuns:

Manuala; automata e pentru cine nu vrea sa-si rupa o unghie.

| suntserios a răspuns (pentru Plato):

Altul care nu a condu in viata lui o automata

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Plato):

Mulți aveți impresia că schimbatul vitezelor vă face șoferi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Nu te face sofer, dar daca esti sofer si dai de masina unei blonde, cu o automata de aia servo, cum au majoritatea, te incurca grav. Eu ma folosesc foarte mult de cuplul motor, si de frana de motor. Am un condus "vioi" si lin. Cand dau de o automata din asta de pensionari (nu DSG), masina imi face frane de motor de nebuna, sau imi schimba treapta de viteza in mijlocul unui viraj strans, pe polei. E o mare porcarie. Putine cutii automate nu fac din astea.
DSG-ul + motor de 200cp e prima cutie automata pe care am acceptat-o ca fiind mai misto decat manuala. Ce e sub ea, e doar un dispozitiv ajutator, pentru persoanele "mai cu handicap", sau "prea ocupate ca sa invete sa conduca".
Nici condusul unei automate nu te face mai sofer, te aboneaza la condusul prost.

| Daniel323 a răspuns:

Automata clar.
Am avut automata, acum am manuala si ii duc dorul.De mentionat faptul ca atunci cand a aparut servodirectia soferii macho ziceau ca este pentru cei care nu stiu sa tina de volan.Acum stramba din nas daca masina nu are servo.
Asa sunt unii mai conservatori.

| ady18 a răspuns:

Desi am doar 16 ani, mi au trecut prin mana mai multe masini fie manuale fie automate, niciodata nu as putea conduce automata, nu ma simt confortabil, prefer manuala, sa mestec in mamaliga.
Imi sustin ideea ca automata este pentru cei care nu stiu sa apese ambreiajul.

| Anonimaaaxgar a răspuns:

Manuală

| maruneakflorin a răspuns:

Eu unu prefer manuală pentru ca este mai rezistentă fata de una automată, iar o masina automată este mult mai simplu si mai usor de condus si in plus cele automate consum putin mai mult fata de una manuală