| Sebykaaa a întrebat:

am o Dacia Dokker 1.5 DCI, cand masina sta la relanti, nu pot sa o turez mai mult de 3000 de turatii, zici ca are un limitator, in mers sare de turatii, cateodata merge dar rar. Ce are, sau vreun limitator montat?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pedala se duce pana la fund in ambele situatii? Daca avea limitator nu trecea de 3000 in nici una din situatiile date.Incearca sa turezi de la carburator. Fara sa folosesti pedala. Pune pe cineva sa faca asta iar tu vezi in bord la cate turatii se duce.

| Sebykaaa explică (pentru darrio2007):

Pedala se duce la fund, dar nu stiu ce are, o sa incerc. Mutumesc de raspuns!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru darrio2007):

A dreac sa fiu, au pus astia carburatoare pe dci, si eu la injectie indirecta am doar pompa...
Se 'intoarce' tehnicile, cand vorbeste cate un intelept rolling on the floor
Daca tot o dai pe carburatoare 'cu rampa comuna', n-o fi nivelul din camera?
Ca asa facea si Dacia 1310, cand avea nivelul prea mic, nu se tura, ca se termina benzonu laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca in mers merge normal, e clar ca e o limitare pentru prosti.
Habar n-ai ce se intampla in motorul ala, si ce forte implica turarea unui diesel, de aia le-au limitat, sa nu le spargeti voi, pe loc.
Sunt ceva trucuri pentru a trece de acea limitare, cum ar fi dezactivarea ESP-ului si calcat pedala de doua ori, ca sa treaca de 3000.
Dar, cum spuneam, dieselul dezvolta un cuplu foarte mare, e riscant sa il turezi pe loc.

| Sebykaaa explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mersi de raspuns, am observat, dupa ce se incalzeste motorul, merge turat. Eram doar curios de ce nu merge.Si nu o turez degeaba pe loc! big grin