| Coco5 a întrebat:

Am si eu o problema destul de grava din punctul meu de vedere ceea ce imi priveste masina. Am un Peugeot 106 din 2002 cu motor 1124cmc. De vreo doua sapt. motorul a inceput sa imi tremure puternic, in prima faza am crezut ca e sonda lambda, pe care am schimbat-o, iar unde am fost sa o schimbe mi-a zis ca am probleme cu bujiile, le-am schimbat si pe alea, dar nici un rezultat, motorul tot imi tremură, dar nici nu are putere de tragere! Daca ma poate ajuta careva cu o informatie. Multumesc.

2 răspunsuri:
| Ciprian363636 a răspuns:

Daca ai schimbat recent uleiul asta ar putea fi o cauza. Cel putin la mine asa a fost cand am lasat masina pe mana unui mecanic ''Dorel'' care a schimbat uleiul dupa proasta lui parere, punand un ulei mult mai gros. Iar pana nu am schimbat uleiul cu vascozitatea de dinainte masina nu si-a revenit complet, avand simptomele spuse de tine la care se mai adauga si un puternic zgomot de diesel al motorului (fiind pe benzina de fapt). In fine, cel mai bine ar fi sa o pui pe un tester sa vezi exact ce are. Poate trebuie egr-ul curatat sau clapeta de acceleratie.

| Coco5 explică (pentru Ciprian363636):

Uleiul a fost schimbat de tata acum 2000 km deci nu asta ar fi problema. Dupa ce se incalzeste motorul mi se opreste!