| niculai123456789110 a întrebat:

Bună seara, am un bmw 320 și as dori sa știu dacă trebuie sa schimb distribuția. Mașina are 210mii de km și care ar fi simptomele când trebuie schimbata? Ofer funda

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu ne-ai zis ce model de 320 este banuind ca ai 320d diesel acesta are distributie pe lant si aceasta se verifica la un service. Posibil sa huruie dar cand lantul cedeaza motorul e PA.
Daca ai masina pe benzina si distributie pe curea atunci daca nu stii acum cati km a fost schimbata este bine sa o faci preventiv mai ales ca o mai schimbi abia peste vreo 70.000 de km.
Alegerea este a ta.
Daca schimbi alege totdeauna un service multimarca bun, este scumpa manopera la un schimb distributie dar nea caisa de la garaj poate sa monteze aiurea cu 1-2 dinti si atunci apar prb...

| niculai123456789110 explică (pentru Simpatic):

Simpatik e un model 320 d e 46 treaba este ca mulți zic sa stau liniștit ca nu se întâmplă nimic ca e pe lanț și vorba ta îmi e frica sa nu facă ala în ceva greșit și sa am probleme dupa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cand a fost schimbata ultima oara?
masina nu prea are simptome cand trebuie schimbata.
Prima simptoma e atunci cand se rupe distributia, iti face motoru praf, chemi platforma ii mai dai si aluia 500 1000 ron, depinde unde "te strici", apoi trebuie sa cumperi motor nou.
Cam astea sunt simptomele.
Dar daca ai carte de service si ai acolo cand a fost schimbata, ai si garantie pe mile sau km. Daca nu ai carte service si nu esti sigur cand a schimbat-o alalalt, ar fi bine sa o schimbi, daca consideri ca vrei sa pastrezi masina.
Daca nu, te plimbi cu ea cat te plimbi, si o vinzi mai departe.
Zice romanu ca bmw-u abia la 400k km isi face bmw rodaju, da si cand pusca motoru, si trebuie sa scoti din buzunar 2000 3000, parca e nasol, nu?

| niculai123456789110 explică (pentru anonim_4396):

Da ai dreptate distribuția nu a fost schimbata niciodată?

| anonim_4396 a răspuns (pentru niculai123456789110):

Pai daca e masina buna si vrei sa o mai tii 4-5 ani, merita sa o schimbi, daca nu, vinde--o si ia alta care are si istoric de service.
Distributia nu costa chiar 2 lei, si cum zice si simpatik, daca nimeresti si un service de-ala, de vai de mama lor, o schimbi cu 50 ron mai ieftin, si pusca motoru in 500km.
daca o schimbi tu, si pui si in cartea masinii acolo, la cati km ai schimbat, poti creste si pretul daca o vinzi pe urma.

| niculai123456789110 explică (pentru anonim_4396):

Da Cătălin vreau sa o mai țin ca i-am schimbat volanta plus ambreiaj acum îmi e frica sa nu facă aia buleala în service

| Simpatic a răspuns (pentru niculai123456789110):

Pai nu ai de ce sa-ti faci probleme si distributia pe lant se poate verifica luna asta mergi si verific-o are lant, intinzator etc un mecanic priceput isi poate da seama de oarece uzura din joc eu mai stiu ce.
Costa destul de mult distributia pe lant+manopera dar o faci o singura data in viata sa zic asa la un diesel... abia peste tot asa 200k km poate o sa mai necesita schimbat odata.