| Paulaa2345 a întrebat:

Buna seara!
Am un loc de parcare cumpărat odată cu Ap și este ultimul, lângă gard. In fata lui doi vecini își parchează de 2 ani o masina și o remorca in fata locului de parcare perpendicular cu aceasta, cu toate da le tot spun sa le mute pentru ca nu pot parca corespunzător. Mi s-a zis ca nu le fac eu program și ca o sa le mute când vor. Având in vedere ca e proprietate privată eu pot suna la poliție pentru așa ceva? Ce ma sfătuiți sa fac? Nu se Poate vorbi deloc cu ei pentru ca unul are un sigur loc de parcare, dar are 4 mașini parcate pe acolo, din care 2 ma încurca teribil când vreau și eu sa parchez, iar el se crede proprietar și se da mereu deștept cu toate. In c-v scrie clar ca spațiul comun nu poate fi ocupat de un singur proprietar in mod exclusiv, mai ales ca îmi blochează practic locul de parcare in mod continuu

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Politia locala poate raspunde la aceste certuri; daca nu e vorba de vreun complex rezidential, unde se considera proprietate privata toata parcarea, iar problemele trebuie rezolvate cu administratorul.

| relian a răspuns:

Da poti suna la politie si aia sa vina si sa le dea avertisment, apoi si amenda daca nu se conformeaza.
Cel putin asa este in alte tari, banui ca asa este si in RO.Chiar daca parcarea apartine de o anume proprietate, nu este casa ta, acolo faci tu ce vrei, este un loc comun, ceva public daca vrei, sau semipublic, asa ca politia trebuie sa vina daca suni si sa ia masuri.

Aici la mine asa este, si daca iti loveste careva masina in parcare, la fel, suni la politie si aia trebuie sa vina sa rezolve, asta daca nu te intelegi amical cu cel care te-a lovit.

Dar decat sa fi scris aici, puteai deja sa fi sunat la politie, sau la numarul ala, aia te intreaba care este problema, le explic, apoi operatorul ti-ar fi spus daca este competenta lor sau nu.
Deja ai fi fost acum rezolvat, ori ai fi stiut la cine sa apelezi daca legea nu tine de politie.
Dar eu zic ca tine, desi nu stiu legislatia acolo, asa mi se pare logic.Dar cum la romanii nimic nu prea este logic, am toate sansele sa gresesc laughing

De exemplu cum spune turbina, daca e complex de aptm, trebuie sa vorbesti cu administratia.Aia da, ii poate spune respectivului sa isi mute tigaile de acolo, dar nu il poate obliga, nu se poate atinge de tigaile lui.
Daca vor sa faca ceva, in caz ca ala nu vrea, tot la politie suna si administratia.
Asaa ca tu nu ai timp de stat la povesti, sa spui la administratie, cine stie pe unde or fi, cine stie cand ii gasesti, ori daca au webiste online le poti scrie, iar daca nu se rezolva, atunci suni tu la politie.

Oricum o dai de cele mai multe ori tot acolo se ajunge, sa vie politia, ori cei care se ocupa cu ridicarea masinilor parcate neregulamentar, dar chemate de administratie.

Tu incearca cu administratorul mai inti, nu este urgenta, apoi de vezi ca nimic nu se rezolva, suni la politie.
Bafta.