| Camion15 a întrebat:

Buna ziua. Va rog sa ma ajutați cu un răspuns: locuiesc într-un bloc nou cu locuri de parcare separate fata de bloc, in fata blocului constructorul parchează doar el (locuiește in bloc) nu lasă pe altcineva. Dacă vin acasa și parcarea mea este ocupata și îndrăznesc sa parchez in fata blocului face scandal. Eu nu am dreptul sa parchez pe spațiul comun din jurul blocului

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai loc de parcare platit, asa ca pe acel trebuie sa platesti, nu pe alte locuri.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai loc de parcare platit atunci ai obligatia sa parchezi numai pe locul tau.
Asadar il iei de gat si faci scandal aluia care ti-a ocupat locul tau, abuziv.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In blocurile noi in general locurile de parcare nevândute sunt proprietatea constructorului nu spațiu comun. Daca tu ai loc de parcare cumpărat / închiriat doar acolo ai dreptul sa parchezi.

| Holiday a răspuns:

Locurile respective sunt proprietatea constructorului, nu fac parte din cota indiviza a blocului. Sunt pastrate tocmai pentru a fi incredintate in folosinta celui care inchiriaza spatiul comercial. Cu alte cuvinte, parchezi fara drept pe o proprietate privata a altcuiva si are tot dreptul sa-ti impuna sa nu mai parchezi acolo.

Răspuns utilizator avertizat