| RlRomanianleague a întrebat:

Am tot cautat pe net o lege in care sa se stipuleze obligatiile constructorului privind locurile de parcare vandute clientilor cu CF.
Povestea mea incepe cand unii dintre vecinii mei au modificat si retrasat ultimele 2 locuri de parcare in asa fel incat sa se faca 3 locuri de parcare. Asta inseamna inghesuirea locului meu de parcare deoarece cel de langa mine parcheaza putin oblic si chiar daca nu intra pe spatiul meu ma incurca si imi face dificila parcarea. Am discutat cu constructorul si a spus ca acel loc de langa mine unde acum cineva parcheaza oblic nu este prevazut ca si loc de parcare si nu trebuie sa fie folosit. Eu doresc sa ii propun constructorului sa imi vanda mie acea parcela de langa mine (cumva in forma de triunghi) unde sa montez un stalp pentru a opri alte masini sa parcheze.
Intrebarea mea este ce pot face in caz ca acel constructor refuza sa imi vanda locul si refuza sa retraseze din nou parcarile conform contractului de vanzare/cumparare si/sau sa blocheze acea parcela cu un stalp? Masina mea a fost deja zgariata de 2 ori si sunt cam satul si as dori sa stiu daca constructorul are obligatia sa confere "protectie" locurilor de parcare vandute clientilor.
Multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Constructorul nu ere obligatia sa-ti vanda ceva.
2.Vanzatorul mai are obligatia de evictiune, respectiv sa te ajjute in instanta daca o alta persoana ti-ar ocupa locul tau de parcare, nu are alte obligatii.
3.Solicita celui care ti-a zgaraiat masina sa-ti plateasca reparatia. Daca nu o face da-l in judecata.