| Georgiana_Andreea_1998_nfnG a întrebat:

As vrea sa stiu despre permisul la 16 ani, din cate am inteles e categoria B1, exista masina speciala pentru 16 ani, automata. Dar ce ma intereseaza este ce acte mi-ar trebui pentru masina si la cat as iesi cu pretul total pentru toate actele masinii! Cine stie, il rog sa-mi raspunda! Multuuumesc

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Banuiesc ca e aceeasi procedura ca si la masinile din categoria B, deci iti trebuie cam asa:
1. Carte de identitate de la RAR - 500 LEI
2. Act de provenienta (contract/factura) - vreo 30 de lei contractul
3. Situatie fiscala (sub 50 de lei pe an
4. RCA (asigurare) - costul difera in functie de societate, varsta ta si masina.
Iesi undeva sub 1000 de lei cu actele, sper. Depinde cat e asigurarea pentru b1, ca la o masina cu motor de 1.4-2.0, si un tanar de 18 ani, costa si 1800 lei pe an.

| Georgiana_Andreea_1998_nfnG explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc muult!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Georgiana_Andreea_1998_nfnG):

Uite-aici masina de 16 ani, happy
https://youtu.be/wwVRDRGLKRg?t=126

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Georgiana_Andreea_1998_nfnG):

Cu placere!
Daca iei o masina inmatriculata deja in Romania, are cartea de identitate, deci nu mai trebuie sa platesti cei ~500 lei, doar un ITP, daca expira in mai putin de 6 luni (100-150 lei).
De asemenea, am omis o taxa de certificat de ~40 lei, numerele inca 40 lei, sau 80 lei numerele preferentiale.
Rovigneta este 130 de lei pentru autoturismele din categoria B, la B1 nu stiu cum sta treaba.

| Georgiana_Andreea_1998_nfnG explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc mult pentru raspunsuri! Auzeam la multa lume ca e foarte scump si nu merita si bla bla, dar chiar nu mi se pare a fi fooarte scump.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Georgiana_Andreea_1998_nfnG):

Aici toate explicatiile necesare pentru fiecare categorie, inclusiv preturile:
http://autoscoala.md/categorii.html

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru 16 ani, poti sofa numai niste scutere micute sau un ATV, nu masini.

| Georgiana_Andreea_1998_nfnG explică (pentru Violleta2022):

Poti si masini daca iti faci permisul pentru cat. B1.