| R3sPeCt a întrebat:

Salut all. Deci, sunt in Italia si as vrea sa imi inscriu masina in Romania. Vreau sa stiu daca trebui sa duc masina in Romania, ce acte mi-ar trebui si daca taxa de imatriculare a scazut, sau a ramas tot la pretul ala urias.Eu sunt din Prahova, deci daca ar fi un prahovean care stie cum stau treburile ar fi perfect! Va rog frumos, sa raspunda doar aceia ce stiu ceva in legatura cu acest subiect. Va multumesc, multa sanatate si numai bine.

Răspuns Câştigător
| rares85 a răspuns:

Masina trebuie adusa in romania.Pentru a putea fi inmatriculata trebuie radiata in Italia, aveti nevoie de actele masinii (carte talon) si daca nu sunteti propietar si de contract de vanzare-cumparare.Trebuie sa faceti R.A.R-ul pentru a obtine cartea, pe urma platiti taxa si mergeti la politie pentru numere.Pe scurt costul inmatricularii:
-R.A.R aproximativ 420 lei
-Taxa de mediu(depinde de masina)
-asigurare
-Taxa talon 35 lei la cluj
_taxa inmatriculare 60 lei
_numere normale 40 lei, preferentiale 80 lei
Pentru masinile cu norma poluare non-euro, euro 1 si 2 taxa a scazut, pentru euro3 si 4 a crescut fata de anul trecut.

| rares85 a răspuns (pentru rares85):

Va puteti calcula aici costul taxei http://static.anaf.ro/......_2013.html

| R3sPeCt explică (pentru rares85):

Multumesc pentru raspuns!