| Alexluchi20 a întrebat:

Buna seara! Credeti ca mașinile in 2200 vor fi aproape ca in prezent?

34 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Hotaraste-te. in 2100 sau in 2200?

Bula
| Bula a răspuns:

Nu.
Vor fi trase de animale (cai, magari, boi, etc.), ca in epoca antica.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa-i spuna cineva Violetei ca exista masini zburatoare. Sa mai citeasca si ea altceva decat ziarul Cancan. https://www.google.com/......ps?/search

| Alexluchi20 explică (pentru Salontanul):

Buna in viitor îndepărtat, mașinile vor mai avea roti și volan?

| Salontanul a răspuns (pentru Alexluchi20):

Nu cred. Poate ceva pentru urgente, dar eu cred ca vor fi conduse de inteligente artificiale. Masini conduse de oameni, in conditiile in care cerul va fi acoperit de trasee din ce in ce mai multe, ar fi un pericol pentru omenire.

| mihai69 a răspuns (pentru Salontanul):

Și că in limba română expresia " a face sens" nu are absolut nicio noimă.

| Alexluchi20 explică (pentru Salontanul):

Pai și tu crezi ca acele mașini vor mai avea navigație computer de bord?

| Salontanul a răspuns (pentru Alexluchi20):

Da! Computer de bord cu AI.

| Salontanul a răspuns (pentru mihai69):

Da, da! Eu nu-i pot spune ca i-am dat peste nas la un raspuns (fara a o jigni) si m-a blocat.

| Alexluchi20 explică (pentru Salontanul):

Adică AI?

| mihai69 a răspuns (pentru Salontanul):

Și pe mine la fel...
Și probabil încă vreo 50% dintre userii TPU.
Dacă nu ești un puști speriat pe care să-l ia la bullying, ai block!

| Salontanul a răspuns (pentru Alexluchi20):

AI din limba engleza (artificial intelligence). In limba romana se zice IA (inteligenta artificiala). Am preferat termenul englezesc pentru ca voi tinerii sunteti mai obisnuiti cu asta. Eu, mai batran, folosesc IA. Exemplu si la Microsoft eu nu pronunt decat fata de tineri Maicrosoft. Cu cei de varsta mea pronunt cum se scrie.

| RAY a răspuns:

Nu cred ca omenirea va mai exista atunci, poate vor mai fii cateva triburi in padure sau in pesteri, care au scapat de apocalipsa atomica

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred! Cred ca vor fi masini electrice care merg singure.

| Alexluchi20 explică (pentru Violleta2022):

Crezi ca cele zburătoare le vor înlocui pe cele clasice?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexluchi20):

Nu am auzit de masini zburatoare... si nu cred ca face sens sa circulam cu asa ceva, odata ce noi traim pe pamant.

Pentru aer exista deja avioane ca sa ne deplasam pe distante foarte mari, dar nu face sens sa faci masini zburatoare, ca nu are sens sa urce si sa coboare la fiecare magazin la care mergem, sau in parc samd.

| Alexluchi20 explică (pentru Violleta2022):

Pai și acele mașini care merg "singure", dacă vrei le vei putea conduce tu ca șofer cu volan?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexluchi20):

Tu nu conduci nimic, doar te urci in masina si dai comanda vocala, sau o scrii in bordul masinii asa cum faci aucm cu google, alexa sau siri si masina conduce singura la destinatie.
Sunt deja autobuze fara sofer in Australia.

| dullcat a răspuns:

Ma indoiesc ca in 2200 vor mai exista masini, in primul rand. laughing La momentul actual strategiile de dezvoltare urbana implica centrarea pe pietoni, biciclisti, transportul in comun, spatii urbane libere, fara masini parcate peste tot, centrul oraselor cu taxa mare pentru masini, sistem tip sharing (cum sunt cele similare pentru biciclete sau trotinetele electrice) etc.

Răspuns utilizator avertizat
| DeMicUnCălător a răspuns:

Eu cred că in 2200 mersul pe jos va fi mai scump decăt o cursă cu uberul.

| Theo94 a răspuns:

Nu, vor fi cu mult diferite.

| 7downkick a răspuns:

Nu vor fi o diferență ca între mașinile din 1950 și 2023 sigur în 2200 mașinile vor fi mult mai futuriste un fel de mai multe feluri laughing