| Monic999 a întrebat:

Daca primesc amenda si puncte penalizare, unde pot vedea cate puncte mi-au luat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand acestea se trec in procesul verbal de constatare si sanctionarea a contraventiei, daca OUG 195/2002 prevede si aplicarea unor puncte de penalizare.
In al doilea rand, conform Ordinului MAI nr.141/2014 poti solicita istoricul contraventiilor, citez:
"Art.7.Istoricul sanctiunilor la regimul circulatiei pe drumurile publice aplicate titularului permisului de conducere se comunica la cererea acestuia, pentru perioada solicitata, de catre politia rutiera pe raza careia titularul permisului de conducere isi are domiciliul sau resedinta, potrivit evidentei din aplicatia informatica, in termen de 15 zile de la data inregistrarii cererii."

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe procesul verbal