| dof21 a întrebat:

Intrebare. Am fost prins de politia rutiera pentru depasire vitezei in localitate cu 41km/h peste limita legala.
Mi-au dat amenda 540 Ron.
Dupa mine nu este normal pentru ca, daca nu ma insel eu, in legislatie scrie ca ar fi fost doar 6 puncte amenda (6x60Ron=360 Ron).
Am sau nu dreptate?
Cate puncte penalizare ar trebui sa fie pe langa puctele amenda?
Va multumesc
P. S. Nu ma puneti sa citesc procesul verbal ca este ilizibil.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incadrarea pentru depasirea vitezei legale cu peste 41 km/h este de la 9 la 20 puncte amenda si 6 puncte penalizare.Asadar,amenda de la 540 la 1200 lei, cu 270 lei in 48 de ore.

5 răspunsuri:
| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Scuza-ma dar politistul a fost un dragut cu tine, in localitate depasirea vitezei legale cu 30 km/h se sanctioneaza si cu retinerea carnetului de conducere. Intr-adevar exista multe variante pentru a scapa de amenda sau de sanctiuni, doar ca nu oricine le cunoaste in totalitate, doar din auzite. * Daca A EXISTAT martor LA COMPLETAREA procesului verbal, nu conteaza daca ai semnat sau nu (e obligatoriu sa fie un martor la completarea pv altfel e nul). A nu semna un proces verbal la circulatie e o prostie pentru ca daca nu "rezolvati" ceva trebuie sa platiti amenda intreaga, adica nu mai aveti posibilitatea de a o plati in 48h; nu mai puteti face contestatie

| Irina a răspuns:

Ai semnat procesul verbal? Eu am inteles ca in 3 cazuri din 4 procesele verbale nu sunt bine completate si se poate anula amenda, atata timp cat nu ai recunoscut fapta prin semnatura.

Răspuns utilizator avertizat
| dof21 explică:

Sarut mana din nou,
Da, l-am semnat pentru ca am vazut cu ochii mei viteza depasita pe camera. Si sincer nu vreau sa ma complic cu hartagoraie, dar vrea numai sa stiu daca s-a aplicat bine legea.
Multumesc mult pentru raspuns Irina.
P. S. Domnul Nelu Florea nu mi-a raspuns la e-mail sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar ti se parea corect ce facea-i nu? Si prin localitate si pe strazile astea vai de capul lor. Iar politistii n-au gresit din cauza ca amenzile se dau in functie si de cit de mult aveai peste limita admisa. Fa contestatie si vei pierde.