| anonim_4396 a întrebat:

Doresc imi cumpăr o masina. Am vorbit cu un vânzător si zis ca nu vrea sa facem contract, nici eu nu vreau. Si vrea o poza după buletinul meu...credeți ca e bine sa ii dau sau nu. Adică pana la urma masina rămâne la impozitul lui... ce credeți? Un sfat ceva?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Masina ramane a lui complet, daca nu vrei sa faci acte, ceea ce mi se pare prosteste, pentru ca legal ti-o poate lua oricand, indiferent ca ai platit-o, fiind a lui.
Asa ceva nu faci niciodata, daca nu vrei sa ramai si cu banii dati si fara masina!
Impozitul masinii este datoria lui, nu a ta. Tu ai nevoie de acte pe numele tau, ca sa poti sa o inregisterzi, fiind propietraul masinii.
Asemenea escrocherii sunt frecvente si dupa vanzare, propietraul vine si isi ia masina, renaduzand-o altui naiv, cu care nu face acte, ca sa escrocheze.
De obicei, acesti escorci, au in spate cate o banda care te ameninta, in caz de nu vrei s ainapoiezi masina, sau apeleaza la Politie, spuannd ca le-a fost furata masina.
Legal, masina nefiind pe numele tau, este masina lui si este inapoiata lui.
crede-ma ca asa ceva nu vrei s ati se intample!
daca faceti acte de vanzraea -cumparare legale, tu nu pierzi nimic, dimpotriva, ai un lucru cumpart pe numele tau, si legal poti face dovada asta.

Deci, impozitul il plateste el, nu tu, ceea ce tie nu ar trebui sa-ti pese!

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ai da bani pe o masina fara sa faci contract?

| anonimg a răspuns:

Nu-i da nici o poza de la buletin. Si nu te duce singura sa cumperi masina.
Fara contract de vanzare-cumparare masina nu va fi trecuta pe numele tau; deci nu va fi a ta, ci tot a vanzatorului. Daca nu ai acte pe ea(contractul de vanzare-cumparare) politia va spune ca ai furat-o; ei au nevoie de dovedi chiar daca te juri pe sfinti ca ai dat bani pe ea. :) Masina nu se vinde si nu se cumpara ca un telefon mobil.
Masina trebuie sa aiba si carte; fara carte inseamna ca ea este radiata(scoasa din circulatie) si faci inchisoare daca circuli cu ea.

Uite cateva sfaturi pe pagina aceasta: http://www.promotor.ro/......d-10068487 Sa nu uiti sa dai si paginile urmatoare.

| OldSoul a răspuns:

Nu te complica, daca nu ai nici un contract nu pot demonstra proprietatea ta asupra masinii, iar in cazul in care respectivul are o cheie de rezerva poate sa vina frumos sa-ti ia masina, si tu sa ramai cu paguba.
Cat despre poza buletinului poti sa i-o dai, dar te sfatuiesc sa acoperi adresa, numarul, seria si cnp-ul, cu toate ca nu stiu de ce are el nevoie de ea.

| untu a răspuns:

NU da poza din buletinul tau pana nu se va face un contract pe raspunderea lui!

| BroascaCuElice a răspuns:

Nu ai nici un motiv ca sa ii dai poza cu buletinul tau

| Nume2 a răspuns:

Cum sa-i dai poza cu buletinul tau? Macar atat se te duca mintea. Si tu intrebi daca sa iei masina fara act de cumparare? Pai e ca si cum ai fura-o

| Allexander07 a răspuns:

Dacă nu realizează pe moment, va realiza mai încolo că plăteşte impozitu pe o maşină care nu o mai are. Daca rămâne pe numele lui şi voi nu aveţi incheiat nici.un contract-conventie, etc.Mai încolo o poate declara dispărută şi o poate recupera, chiar daca tu iai platit maşina.Dar daca nu vei avea dovezi, poliţia îl va crede pe el şi va rămâne şi cu maşina şi cu banii.
Deci, fă contract daca chiar vrei să o cumperi.