| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, am si eu o mica dilema. Daca eu cumpar o masina si aceasta ramane pe numele vechiului proprietar, facem contractul notarial, tot. Am inteles ca acest contract se face pe o anumita perioada de timp, este adevarat? Proprietarul masinii imi poate lua masina inapoi cand vrea el sau cum? Si nu in ultimul rand, daca eu vreau sa vand masina cum se procedeaza?

1 răspuns:
| OldSoul a răspuns:

Acest contract de comodat e valabil o anumita perioada timp in care ai aproximativ aceleasi drept cu proprietarul, pentru binele tau ar trebui sa faci si un contract de vanzare cumparare nu stii cum mai are o cheie si ramai fara masina, ca de in Romania e posibil orice, iar daca vrei sa o vinzi trebuie sa pui in legatura noul posesor cu posesorul din acte pentru a reface actele necesare.