| AlexSnd a întrebat:

Buna seara,in urma cu cateva zile am facut un accident cu masina pe baza neacordarii de prioritate,persoanele din cealalta masina nu au fost la spital, a fost un accident usor. mi s-a suspendat permisul pe 60 de zile daca iau acel test 13/15 daca nu pe 90 zile, pot face o cerere sa mi se suspende permisul la doar o luna daca iau acel test? Mentionez ca am 5 luni vechime la permis

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti face cerere, dar nu se va aproba.
In schimb, vei primi majorarea la RCA!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Incepator fiind nu ai dreptul la reducerea pedepsei chiar daca iei testul

| AlexSnd explică (pentru suntserios):

Mai am o intrebare, ce zici de aceasta "SMECHERIE"?
Se duce și contestă în instanță procesul verbal. Ce se întâmplă în acest moment? Practic se suspendă executarea pedeapsei până la soluționarea cazului în instanță. Ce zice procedura? Te duci și-ți iei un certificat de grefă cu care te duci la poliție și le dovedești că ai contestat procesul verbal. Ei înscriu în sistem suspendarea și îți înmânează permisul pe perioada cât se judecă cazul tău. Nu există altă metodă prin care poliția rutieră să afle că tu ai depus contestație. Nu există vreun sistem informatic intre instituții care să automatizeze acest lucru. Procedura este asta. Iei certificatul și dai certificatul.

Și aici e toată șmecheria. Te faci că uiți să depui certificatul la poliție. Te faci că ai treaba multă și n-ai timp. Legal pedeapsa este suspendată. Legal ai voie să conduci liniștit. Atâta tot că poliția nu știe acest lucru și în sistemul lor ei încep să execute pedeapsa și să înceapă să numere cele trei luni de suspendare. Și când se termină, te duci să-ți ridici permisul de la poliție fără a mai depune niciun certificat. În acest moment nu-ți mai pasă de ce decide instanța în legătură cu contestația ta și renunți la judecată. Din punct de vedere poliție tu ți-ai executat pedeapsa deși tu, în tot acest timp, ai condus cu certificatul de grefă în buzunar.

Totul este să nu ai ghinion și în perioada asta și să te oprească poliția pentru un control și să constate că la ei în sistem ai permisul suspendat. În cazul lui Horia Georgescu, asta a durat două săptămâni. Iese un pic de scandal, ți se întocmește un mic dosar penal și cel mult primești o amendă. Dar tu ai condus legal. Oficial, când ai depus contestația tu nu mai ai permisul suspendat. Din acest motiv primești și NUP în câteva luni. Bine, în cazul șefului ANI în trei zile pentru că nu e frumos ca un domn integru ca el să aibă cazier și să nu doarmă noaptea.

| suntserios a răspuns (pentru AlexSnd):

Si pe ce baza contesti procesul verbal?

Esti praf si pulbere, ai 5 luni de permis, nu stii inca cum sta treaba cu prioritate si tot la **** uri te gandesti? Eu cred ca iti sade bine vreo paza de 3 luni