| anonim_4396 a întrebat:

Deci, acum 2 saptamani am facut un accident din cauza mea pentru ca nu am acordat prioritate, mi-a fost suspendat permisul si mi s-a zis ca in 60 de zile trebuie sa dau re-examinare. Am inteles ca daca astept 90 si nu mai dau re-examinare. Cum e pana la urma?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa dai testul de verificare, conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, citez:
"ART.219.(1) Restituirea permisului de conducere se dispune de catre seful serviciului politiei rutiere care il are in evidenta, la cererea titularului, in urmatoarele cazuri:
b) la expirarea termenului de suspendare, cand sanctiunea a fost aplicata ca urmare a savarsirii unei contraventii pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, dupa caz, a fost majorata cu 30 de zile, daca titularul a promovat testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;"

5 răspunsuri:
| Cezar a răspuns:

Nu este adevarat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca dai reexamniarea iti mai scade din suspendare

| Osirius a răspuns:

Nu trebuie sa dai nimic. Reexaminare dai daca vrei ca sa iti reduca "pedeapsa" cu o luna. Tie ti l-a suspendat de fapt 3 luni (alea 90 de zile).

| TheKittyCatGirl a răspuns:

Tu ai normal acum permisul suspedat. Dupa cele 2 luni poti sa te duci la reexaminare, daca vrei sa poata sa ti se reduca pedeapsa. Daca nu vrei sa te duci la reexaminare astepti 90 de zile si te poti intoarce pe sosea!

| Braaaaaaaaa a răspuns:

Eee.