| MareanN a întrebat:

Buna seara! Mi-a fost suspendat permisul pe o perioada de 3 luni, iar peste cateva zile urmeaza sa implinesc cele 90 de zile. Intrebarea mea este: Unde trebuie sa merg la implinirea celor 90 de zile sa imi pot recupera permisul de conducere in Iasi, acesta daca a fost suspendat spre exemplu in Neamt?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa suspendarea dreptului de a conduce si retinerea/predarea permisului, indiferent in ce judet (altul decat cel de domiciliu), permisul se trimite in judetul de domiciliu, asa ca il reprimesti la Politia rutiera din Iasi.

| MareanN explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc, mi-ati mai raspuns o data si la cealalta intrebare acum aproape o saptamana. doar ca voiam sa ma asigur ca vine la Iasi. multi mi-au spus lucruri diferite, ca trebuie sa ma duc mai devreme sa depun cerere la neamt, ca dureaza o sapt sa-mi aduca permisul in judetul de domiciliu etc. si nu mai stiam ce sa cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la Iași.

Și le mulțumești frumos că au avut grijă de permisul tău.

| MareanN explică (pentru anonim_4396):

Si daca mi-l dau fara husa in care il aveam ii dau in judecata sau?

| IceRope a răspuns:

La Carrefour. Bă, cum ai luat carnetul dacă ești atât de încet la calcul?

| MareanN explică (pentru IceRope):

Ah da, am crezut ca la kaufland. ms de ajutor

| NisipLaMare a răspuns:

Asteapta sa implinesti 90 de zile cu permisul suspendat intai.

| MareanN explică (pentru NisipLaMare):

Ok, si dupa?

| NisipLaMare a răspuns (pentru MareanN):

Dupa, depinde de accidentul produs si circumstanțele.

| MareanN explică (pentru NisipLaMare):

Nu a fost niciun accident doamne fereste, a fost doar pentru viteza.

| NisipLaMare a răspuns (pentru MareanN):

Mergi acolo dupa 90 de zile si vezi ce spune doamna/domnul.
Sa nu mergi inainte pentru ca te trimite acasa.

| Alexjoacamssg a răspuns:

Trebuie sa te uiti pe invitatia de la majorat acolo am scris data si locul si ora

| MareanN explică (pentru Alexjoacamssg):

Am inteles. si tu ar trebui sa ai 15 ani