| Ferii a întrebat:

Buna seara.
Nu de mult am cumparat un enduro pe care il tin la tara si as vrea sa il aduc aici unde locuiesc eu, dar pana sa ajung in padure este o portiune de drum unde nu legal, nu am voie sa circul, stiu ca e o prostie dar daca ma duc pe langa adica il imping pe trotuar pana o sa ma pot duce linistit pe drum unde nu e civilizat e legal sau imi pot face dosar penal?
Dau funda!

2 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Salut, cu acea motocicleta ai voie sa conduci pe drumuri nepublice (drumuri forestiere, de camp si asa mai departe) nu risca sa mergi pe drum public cu el, ceva asemanator am patit si eu si m-am ales cu dosar laughing

| AlaSwek a răspuns:

Salutare.
Din ce stiu, este legal sa te plimbi cu el în zone de câmpie, munte, dar unde este zona publică este interzis si se pedepsește cu dosar penal. Dacă nu este înscris si n ai permis, poti pur si simplu sa mergi pe lângă el cu manuta. Nu stiu daca e legal dar poti incerca. Sper ca poate mai vede un coleg aceasta intrebare si ti va spune sigur
Mult succes!