| SpikeSpigel a întrebat:

Eu stau la tara, bine, tara putin spus, este de fapt in acte oras. Este un oras pe dn71 intra Bucuresti si Targoviste, le leaga una de alta.

Totusi, avem trotuar, deci nu stiu sigur cum sa l numesc.
Daca mi iau un atv, pot sa l imping pe trotuar daca nu e inmatriculat si n am categoria respectiva? Sau este ilegal, pana la urma e ca si cum as merge langa bicicleta pe trotuar, doar ca este un vehicul.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca in acte este oras atunci oras este.
In orice caz poti sa-l impingi pe trotuar, nici o lege nu interzice aceasta, este interzisa doar circulatia pe drumurile publice sau trotuar. Impinsul nu constituie circulatie in sensul legii.

Bula
| Bula a răspuns:

Un ATV este greu de impins pe un trotuar, trebuie sa-l si ghideze cineva, deci este nevoie de 2 persoane.
Deci, il poti duce pana acasa, impingandu-l cativa metrii, dupa care va trebui sa intrii in legalitate pentru a-l folosi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aveam doi colegi care aveau motoreta cu pedale ca la bicicleta si n-aveau permis pe vremea impuscatului. Cand vedeau militianul opreau motorul si dadeau din pedale. La tine nu este cazul ca ai dreptul sa-l impingi.

| IFeelS0Alone a răspuns:

Cu un vehicul neinmatriculat nu poti circula pe drumurile publice, decat pe platforma (nu tractat). Daca ar incepe toti cu masini neinmatriculate sa circule pe trotuar ce s-ar intampla? Btw este interzis sa corculi cu un vehicul pe trotuar.