| AlexSnd a întrebat:

Salut am si eu o problema cu un golf 4 1.4 16v, de cand a cumparat tata masina intra greut in treapta 1..de ceva timp intra din ce in ce mai greu in treapta 1..mai ales la semafoare..ramaneam 5-10 secunde pana bagam in treapta 1..cateodata intra mai repede..astazi urcam un pod am plecat cu treapta 1 mai tare cei drept si in treapta 2 s-a auzit ceva ce s-ar fi rupt..pe la roata din stanga..masina era in viteza,acceleram dar degeaba,masina s-a oprit, am bagat in treapta 1 si se auzea un zgomot nu pleca deloc de pe loc. Am tractat-o pana acasa,si acasa am observat ca in marsarier, treapta 1 si 2 intra fara ambreiaj, masina fiind oprita si se auzea in timp ce era in viteza un zgomot pe la motor. Mi s-a mai intamplat asta acum 3-4 saptamani,nu stiu exact daca la fel batea era tata cu masina a vrut sa plece si nu pleca de pe loc,a schimbat capul de bara dreapta si a mers perfect dupa,si cand luam curbele spre stanga sau roteam de volan in stanga se auzea o bataie mica de la roata,intrebarea mea este, oare este decat capul de planetara sau sa fie ambreiajul?

2 răspunsuri:
| AndreiDV12345 a răspuns:

Poate fi ambreajul cel mai probabil, daca nu cutia de viteze pentru problema cu schimbatul iar la roata poate sa fie orice discul, placutele sautata a avut o problema cu janta. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| AlexSnd explică (pentru AndreiDV12345):

Salut,azi am reparat masina, m-a costat 200 lei cu tot cu manopera. A fost capul de bara de la planetara, cea care intra in cutia de viteze